ماساژ تخلیه لنف کرج-ماساژ غدد لنفاوی کرج-ماساژ غدد لنفاوی چیست؟ آموزش صحیح ماساژ تخلیه لنف

ماساژ تخلیه لنف کرج-ماساژ غدد لنفاوی کرج-ماساژ غدد لنفاوی چیست؟ آموزش صحیح ماساژ تخلیه لنف

آموزش ماساژ تخیله لنف به شما کمک می‌کند تا مایع لنفاوی را که ممکن است در بدن شما از طریق عروق لنفاوی جمع شده باشد را تخلیه نمایید. تخلیه لنفاوی یک نوع ماساژ است که در آن به تخلیه مایع اضافی لنف که ممکن است در بدن شما از طریق عروق لنفاوی ایجاد شده باشد کمک می‌کند. این نوع ماساژ به درمان بیماری‌هایی از جمله ورم‌های موضعی، حساسیت، عفونت، عدم تعادل هورمون، خستگی، لوپوس (نوعی بیماری خود ایمنی مزمن) و افسردگی و اضطراب کمک می‌کند. ماساژ تخلیه لنفاوی را دو تا سه بار در هفته انجام دهید. شما می‌توانید به ماساژور برای این نوع ماساژ مراجعه کنید. اما با تکنیک درست و یک لیست از حوزه‌های ماساژ، می‌توانید این ماساژ را درمنزل خود انجام دهید.

روش اول

استفاده از تکنیک صحیح و مناسب

1- فشار ملایم برای ماساژ

زمانی که ماساژ تخلیه لنف را انجام می‌دهید، باید مطمئن شوید که بیش از حد فشار نمی‌آورید. عروق لنفاوی درست در زیر پوست قرار دارد. بنابراین اگر شما بیش از حد فشار دهید، قسمت پایین‌تر از عروق را ماساژ می‌دهید. به اندازه کافی فشار دهید تا انگشت‌هایتان بر روی پوست سُر نخورد. اما مطمئن شوید زیر پوست چیزی حس نمی‌کند. ممکن است احساس کنید این ماساژ خیلی سبک است. به خصوص اگر جز افرادی هستید که ماساژهای عمیق می‌گیرید.

2- کشیدن پوست

شما ممکن است برای دادن یا دریافت ماساژ، از روش سُر دادن استفاده کنید. ماساژ لنفاوی نیاز به تحریک عروق لنفاوی دارد که منعطف و متصل به پوست است. شما باید پوست خود را به آرامی بکشید تا ماساژ دهید.

3- ماساژ با جریان طبیعی لنف

 جهت کشش پوست مهم است. شما باید پوست را در جهتی که لنف به طور طبیعی جریان دارد بکشید. شما می‌خواهید به تحریک جریان طبیعی کمک کنید. اگر پوست را به روش اشتباه کشش دهید، هیچ کاری انجام نمی‌دهید. جریان لنف به سمت بالاتنه (منتهای دست و پا و فک) و قلب شما می‌باشد.

مطمئن شوید که در هر کشش پوست را با با اگشتان کاملاً می‌کشید. اگر شما انگشتان را به عقب و جلو حرکت دهید، فقط لنف را حرکت می‌دهید و به تخلیه آن کمک نمی‌کنید.

4- ریتم عادی ماساژ

وقتی رگ‌های لنف را ماساژ می‌دهید، باید آهسته حرکت کنید. ریتم عادی جریان لنف کند است، پس سعی کنید حدود سه ثانیه طول بکشید تا هر کشش پوست را انجام دهید. چند ثانیه قبل از شروع دوباره صبر کنید

ماساژ دادن پوست سر و گردن

1- در وضعیت راحتی قرار بگیرید

اگر آرام باشید ماساژ لنفاوی بهتر عمل می‌کند. در یک اتاق آرام و عاری از حواس‌پرتی ماساژ را شروع کنید. یک موسیقی آرامش‌بخش مانند صداهای اقیانوس یا صدای باران پخش کنید. در وضعیتی که برای شما راحت است قرار بگیرید. اکثر افراد به پشت دراز می‌کشند. بعضی دیگر می‌نشینند و بعضی دیگر می‌ایستند. آنچه را که برای شما راحت‌تر است انتخاب کنید چون قرار است به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. ممکن است بخواهید وضعیت‌های مختلف را امتحان کنید تا راحت‌ترین آن‌ها را برای خود انتخاب کنید

2- تاثیر نفس عمیق در ماساژ

قبل از اینکه ماساژ خود را شروع کنید، چند دقیقه استراحت کنید. ذهن و بدن خود را آرام کنید تا به ماساژ کمک کنید تا جایی که ممکن است کارساز باشد. پنج نفس عمیق بکشید. به آرامی عمل دم را انجام دهید، لحظه‌ای دست نگه دارید، سپس به آرامی نفس خود را بیرون دهید. سعی کنید این تنفس آرام را در طول ماساژ حفظ کنید. به یاد داشته باشید، برای رسید به وضعیتی آرام تمرکز کنید.

3- ماساژ استخوان ترقوه

 شما می‌خواهید از بالای بدن خود شروع کنید و پایین بروید. با ماساژ دادن هر دو طرف گردن خود شروع کنید. می‌توانید ابتدا یک طرف را ماساژ دهید سپس طرف دیگر و یا همزمان هر دو طرف را ماساژ دهید. انگشت دوم و سوم را در منتهی‌الیه گردن قرار دهید، درست بالای استخوان ترقوه. شانه‌‌ها را بالا بیاورید. انگشتان شما باید در حال شیب باشد. پوست را به آرامی به سمت جناغ سینه بکشید. این کشش باید برای سه ثانیه طول بکشد. انگشتان را بالای استخوان ترقوه نگه‌دار. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

4- ماساژ گردن

یک طرف و پشت گردن خود را ماساژ دهید. سپس، شما می‌توانید طرف دیگر را ماساژ دهید و یا در آن واحد هر دو طرف را ماساژ دهید. کف دست‌هایتان را در جهت مخالف کنار گردن خود قرار دهید و درست زیر گوش. پوست را عقب و پایین و به سمت پشت بدن بکشید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

5- پشت گردن را بکشید

انگشتان خود را به آرامی بر پشت گردن بگذارید. آن‌ها باید زیر خط موی و در هر طرف گردن باشند. با فشار آرام، پوست را به سمت شانه بکشید. راحت باشید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید. می‌توانید این حرکات کششی روی قسمت گلو هم انجام دهید.

1- زیر بغل خود را ماساژ دهید

 دست خود را بالا آورده و  در موقعیت راحتی قرار دهید. به طوری  که زیربغل شما در دسترس قرار گیرد. انگشتان خود را روی زیر بغل قرار دهید. پوست را بالا و به داخل بکشید، (به طرف چانه‌تان). این کار را بین ۵ تا ۱۰ بار انجام دهید. همین کار را در طرف دیگر نیز انجام دهید

2- به سمت باسن حرکت کنید

دستتان را بالا نگه دارید. از خارج باسن و قسمت پهلو شروع کنید. از انگشتان خود برای کشیدن پوست به سمت زیر بغل استفاده کنید. بعد از کشش دادن پوست به سمت استخوان لگن، دست تان را بالاتر ببرید و تکرار کنید. این کار را سه بار در هر طرف بدن خود انجام دهید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

3- ماساژ شکم

 دقت کنید که ماهیچه‌های شکم قبل از انجام این ماساژ آرام باشند. نوک انگشتان خود را در وسط شکم خود، بین قفسه‌سینه و ناف خود نگاه دارید. دست شما نباید با پوست تماس داشته باشد. در جهت وسط و به سمت قلب ماساژ دهید. در این قسمت کمی بیشتر فشار دهید، اما همان ریتم قبلی. سپس هر دو دست را بر روی قسمت v قفسه سینه خود قرار دهید. به سمت میانی و به سمت بالا به سمت قلب خود فشار دهید. هر ماساژ را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید.

4- ماساژ پا

 از پایین پا شروع کنید و تمام راه را با کشش ادامه دهید. از هر دو دست، در زیر پا از دو طرف استفاده کنید. دست‌ها را به طور همزمان با یکدیگر به بالا بکشید. آرام باشید. دست‌ها را به سمت پایین بکشید و کشش را تکرار کنید.

5- زانو را ماساژ دهید

انگشتان خود را در پشت زانو قرار دهید. پوست را به سمت بالا و ران بکشید. آرام باشید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.