تاثیر ماساژ و افزایش متابولیسم کرج-رازهای افزایش متابولیسم بدن که نمی‌دانستید!

تاثیر ماساژ و افزایش متابولیسم کرج-رازهای افزایش متابولیسم بدن که نمی‌دانستید!

تاثیر ماساژ بر روی پوست

ماساژ پوست روی تمام لایه‌های آن، روی عروق و ماهیچه‌های پوست، غدد عرق و چربی و همچنین بر سیستم عصبی مرکزی که پوست با آن ارتباط مستقیم دارد، تأثیر می‌گذارد. از مزایای ماساژ بر پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • جلوگیری از پوسته‎ پوسته شدن، پاکسازی از میکروب ها و ذرات گرد و غبار
  • بهبود عملکرد غدد عرق و چربی
  • از بین رفتن اثر استاز وریدی (توقف یا کاهش سرعت جریان)
  • افزایش خون رسانی به پوست و بهبود تغذیه آن
  • افزایش تون عضلانی پوست، که پوست را صاف، متراکم می کند.

اولین و مهم ترین تاثیر ماساژ بر بدن، تاثیر آن بر پوست است و همچنین متابولیسم موضعی و عمومی را بهبود می بخشد، زیرا پوست در تمام فرآیندهای متابولیک بدن شرکت می کند.

تاثیر ماساژ بر لایه چربی زیر پوست

ماساژ به طور غیرمستقیم بر روی بافت چربی زیر پوست از طریق تأثیر کلی بر متابولیسم عمل می کند. انجام ماساژ به “سوزاندن” چربی هایی بیش از حد که در بافت بدن هستند، با افزایش فرآیندهای متابولیک در بدن و افزایش آزادسازی چربی از ذخایر چربی کمک می کند. ماساژ برای کاهش وزن در دوره های طولانی (حداقل 15 جلسه) و همراه با تمرینات بدنی انجام می شود.

تاثیر ماساژ بر عضلات و مفاصل

تحت تاثیر ماساژ بر بدن، کشش فیبرهای عضلانی و عملکرد انقباضی آنها افزایش می یابد. آتروفی عضلانی کند می شود و هیپوترافی کاهش می یابد. ماساژ عملکرد عضلانی را بهبود می بخشد. یک ماساژ کوتاه (در عرض 3-5 دقیقه) بهتر از استراحت 20-30 دقیقه برای ماهیچه های خسته است.

همچنین ماساژ تاثیر بسزایی بر روی مفاصل دارد. تحت عمل ماساژ، خون رسانی به مفصل و بافت های اطراف مفصلی بهبود می یابد، و رباط مفصل نیز تقویت می شود.

تاثیر ماساژ بر سیستم عصبی

سیستم عصبی اولین قسمت از بدن است که تأثیر ماساژ را درک می کند، زیرا پوست حاوی تعداد زیادی پایانه های عصبی است. با تغییر قدرت، ماهیت، مدت ماساژ، می توانید تحریک پذیری عصبی را کاهش یا افزایش دهید، رفلکس های از دست رفته را تقویت و احیا کنید، تروفیسم بافتی و همچنین فعالیت اندام های داخلی را بهبود بخشید.

ماساژ تأثیر عمیقی بر سیستم عصبی محیطی دارد، درد را تسکین یا متوقف می‌ کند، هدایت عصبی را بهبود می ‌بخشد، در صورت آسیب دیدگی، روند بازسازی را تسریع می‌کند، از اختلالات حسی و تغذیه‌ای جلوگیری یا کاهش می‌ دهد. نوازش های آرام و آهسته، امر بر سیستم عصبی اثر آرام بخشی دارد. فضای ماساژ برای تأثیرگذاری بر سیستم عصبی بسیار مهم است، هوای گرم، نور ملایم، موسیقی آرام و دلپذیر به تقویت اثر درمانی ماساژ کمک می کند.

تاثیر ماساژ بر سیستم گردش خون و لنفاوی

ماساژ باعث انبساط مویرگ‌های فعال و باز شدن مویرگ‌های ذخیره می‌شود، که باعث آبرسانی فراوان‌ تر خون نه تنها در ناحیه ماساژ شده، بلکه به صورت انعکاسی در اندام‌های داخلی می‌ شود.

در نتیجه تبادل اکسیژن بین خون و بافت افزایش می‌ یابد. در حالت استراحت، 31 مویرگ در 1 میلی متر مربع از سطح مقطع عضله کار می کنند و پس از ماساژ تعداد آنها به 1400 افزایش می یابد!

باز شدن مویرگ های ذخیره تحت تاثیر ماساژ بر بدن به بهبود توزیع مجدد خون کمک می کند که کار قلب را تسهیل می کند.

ماساژ تاثیر زیادی بر گردش خون لنفاوی دارد. جریان لنفاوی بسیار آهسته اتفاق می افتد. سرعت جریان بسیار متغیر است و به عوامل زیر بستگی دارد.

  • حرکات ماساژ
  • نوازش در جهت مرکز

عروق لنفاوی پوست به راحتی تخلیه می شوند و جریان لنفاوی تسریع می شود. ماساژ علاوه بر تأثیر مستقیم بر جریان لنفاوی موضعی، تأثیر رفلکس بر کل سیستم لنفاوی دارد و آن را بهبود می بخشد.

تاثیر ماساژ بر بدن و متابولیسم

ماساژ تأثیرات مختلفی بر فرآیندهای متابولیک دارد. تحت تأثیر ماساژ، ادرار افزایش می یابد. میزان هموگلوبین، گلبول های قرمز و لکوسیت ها در خون افزایش می یابد. ماساژ باعث افزایش مقدار اسید لاکتیک در عضلات و همچنین اسیدهای آلی نمی شود که تجمع آنها منجر به ایجاد اسیدوز می شود.

ماساژ و تاثیر آن بر ژنتیک کرج-ماساژ برای افزایش قد – تحریک غده هیپوفیز برای افزایش قدماساژ و تاثیر آن بر ژنتیک کرج-

ماساژ برای پوست و مو کرج-ماساژ سرو صورت برای پوست و مو کرج

ماساژ برای ریه و دستگاه تنفسی کرج-چه ماساژی برای بیماران تنفسی مناسب است ؟