ماساژ رفلکسولوژی چیست ؟ ماساژ رفلکسولوژی کرج

ماساژ رفلکسولوژی چیست ؟ ماساژ رفلکسولوژی کرج

ماساژ رفلکسولوژی نوعی فعل و انفعال بدن است که شامل ایجاد فشار در نقاط مشخصی از دست و پا برای بهبود دردهای مختلف می‌گردد. مانند تمام ماساژهای دیگر شامل تکنیک‌های فشار دادن، ورز دادن و ضربه زدن است.

ماساژ رفلکسولوژی چطور کار می‌کند؟

فرضیه اساسی در مورد ماساژ رفلکسولوژی این است که نقاطی خاص یا “نواحی بازتاب” روی پاها و دست‌ها وجود دارند. این نقاط به اندام‌های ویژه و قسمت‌های دیگر از بدن از طریق کانال‌های انرژی متصل هستند. گفته می‌شود با اعمال فشار به این مناطق، به رفع انسداد و ارتقای سلامت در ناحیه مربوطه کمک بسیاری می‌شود. در اینجا چند مثال از نواحی رفلکسولوژی و تاثیرات مربوطه آن‌ها آورده شده است:

 • نوک انگشتان: سر
 • اطراف پاشنه پا: قلب و سینه
 • قوس پا: کبد، لوزالمعده و کلیه
 • پاشنه: کمر و روده‌ها

اگر چه ریشه رفلکسولوژی به مصر باستان و چین برمی‌گردد. ویلیام اچ فیتزجرالد، پزشک گوش حلق و بینی، مفهوم “درمان منطقه‌ای” را در سال 1915 را مطرح کرد. Eunice Ingram رفلکسولوژیست آمریکایی، تئوری درمان منطقه‌ای را که به عنوان رفلکسولوژی مدرن شناخته می‌شود، توسعه داد. به گفته درمانگر با ماساژ رفلکسولوژی فشار بر روی نقاط واکنشی نیز به تعادل سیستم عصبی کمک می‌کند و ترشح اندورفین را تحریک نموده تا درد و استرس را کاهش دهد.

کاربرد رفلکسولوژی

 • استرس و موقعیت‌های استرس‌زا
 • سردرد و میگرن
 • اختلالات دستگاه گوارش
 • ورم مفصلی
 • بی‌خوابی
 • عدم تعادل هورمونی
 • آسیب‌های ورزشی
 • اختلالات قاعدگی مانند سندورم پیش از قاعدگی (PMS)
 • مشکلات دستگاه گوارش
 • اسکلروز چندگانه (ALS)
 • کمر درد

ماساژ رفلکسولوژی نیز برای مراقبت قبل و بعد از عمل جراحی استفاده می‌شود. مطالعات نشان داده که این ماساژ برای تسکین درد سرطان، به ویژه برای درد مرتبط با جراحی، موثر است. به نظر می‌رسد بین انواع مختلف ماساژ، که ماساژ پا و آروماتراپی (رایحه درمانی) را شامل می‌شود. ماساژ رفلکسولوژی از موثرترین انواع ماساژ است.

یک جلسه درمان معمولی شامل چه مواردی می‌شود؟

یک درمان معمولی با ماساژ رفلکسولوژی 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد و با پر کردن یک فرم از تاریخچه سلامتی و مشاوره درباره سلامتی و سبک زندگی شما شروع می‌شود. درمانگر با ماساژ رفلکسولوژی از این اطلاعات برای مناسب ‌سازی درمان استفاده خواهد کرد. سپس از شما می‌خواهد کفش‌ها و جوراب‌های خود را در بیارید و راحت روی صندلی بنشینید و یا روی یک تخت ماساژ دراز بکشید. پاها را بررسی خواهند کرد و نقاط مختلفی را برای شناسایی حوزه‌های واکنش تحریک خواهند کرد.

حرکات سریع و ماساژ ممکن است برای گرم کردن دست و پا استفاده شود. سپس با استفاده از تکنیک‌های این ماساژ روی کف و انگشتان پا شروع به کار می‌کنند. لوسیون یا روغن نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد و از ابزارهایی مانند توپ، برس و وردنه مخصوص استفاده شود. در حال حاضر هیچ قانون مشخصی برای این نوع درمان در آمریکا وجود ندارد. ممکن است پزشک معالج شما یک درمانگر با ماساژ رفلکسولوژی معرفی کند. بهتر است درمانگری را انتخاب کنید که مورد تایید هیئت ماساژ رفلکسولوژی باشد. یعنی دارای حداقل 200 ساعت آموزش در یک موسسه شناخته شده باشد.

ماساژ رفلکسولوژی در ناحیه پا

یک درمانگر با ماساژ رفلکسولوژی روی قسمت‌های مشخص برای افزایش سلامتی در آرگان‌های مختلف بدن کار می‌کند. ماساژوری که ماساژ پا را انجام می‌دهد، ماهیچه‌ها و دیگر بافت‌های نرم را برای بهبود گردش خون، تسکین درد و التیام جراحات در منطقه مشخص و یا ایجاد آرامش کلی تحریک می‌کند.

ماساژ رفلکسولوژی چه حسی داره؟

بسیاری از مردم از ماساژ رفلکسولوژی برای اکثر نواحی بدن استفاده می‌کنند تا به آرامش مدنظر خود برسند. ماساژ رفلکسولوژی نباید دردآور باشد. اگر احساس ناراحتی می‌کنید به درمانگر خود بگوید. او باید در منطقه راحتی شما کار کند. برخی مناطق ممکن است حساس و یا زخمی باشند و ممکن است درمانگر زمان اضافی برای این نقاط صرف کنند. درد شما باید با پیشرفت ماساژ کاهش یابد. اگر حساس  هستید، جای نگرانی نیست. درمانگر فشار نسبتاً زیادی به پاهایتان اعمال نمی‌کند.

بعد از ماساژ رفلکسولوژی چه احساسی خواهید داشت؟

اکثر مردم بعد از جلسه ماساژ رفلکسولوژی احساس آرامش می‌کنند و استراحت می‌نمایند. گاهی اوقات برخی افراد احساس تهوع، خواب‌آلودگی و نوسانات روحی می‌کنند. دلیل آن تحرک بسیار پایین این افراد و میزان تجمع بسیار بالای اسید لاکتیک در عضلات بدن آن‌ها است. به وسیله ماساژ اسید لاکتیک از عضلات این افراد دفع شده و سبب یک مصمومیت خیلی خفیف می‌گردد.

ماساژ در منزل کرج-هوم ویزیت ماساژ در کرج +بادکش گرم کل پشت بدن رایگان در کرج-رزرو واتساپ همه روزه09196691095

ماساژ سالمندان و بیماران خاص غرب تهران-ماساژور خانم و آقا غرب تهران

ماساژ سالمندان و بیماران خاص تهران-ماساژور خانم و آقا تهران