ماساژ سالمندان و بیماران خاص گلشهر کرج-ماساژور خانم و آقا گلشهر کرج

ماساژ سالمندان و بیماران خاص گلشهر کرج-ماساژور خانم و آقا گلشهر کرج

می‌توان گفت، پایه‌ی کلی تمامی ماساژ‌ها، اعمال فشار، کشش، حرکت یا ارتعاش ساختاریافته یا بدون ساختار به بافت های نرم بدن است. تمامی این موارد در بین تمامی روش‌های ماساژ شناخته شده، یکسان بوده و فقط شدت عمل و ترتیب انجام هر یک با هم تفاوت دارد.

اما قبل از این که به معرفی انواع ماساژ خارجی بپردازیم، بهتر است با تعریف کلی و جامع این که ماساژ چیست؟ آشنایی پیدا کنید.

ماساژ از کلمه یونانی Massein به معنای خمیر کردن و کلمه عربی Mass به معنای تماس، گرفته شده است

 ده‌ها نوع ماساژ در بسیاری از نقاط جهان اختراع شده‌اند که امروه فقط برخی از آن‌ها رایج هستند و شناخته شده‌اند. در ادامه قصد داریم شما را با 15 نوع ماساژ خارجی که کمتر شناخته شده هستند، آشنا کنیم. 

1- ماساژ سوئدی (Swedish Massage)؛ از رایج‌ترین انواع ماساژ خارجی

ماساژ سوئدی شاید شناخته شده‌ترین نوع ماساژ باشد که بسیاری از افراد، به عنوان اولین تجربه ماساژ درمانی، آن را تجربه کرده‌اند. 

تکنیک ماساژ سوئدی بر استفاده از ضربات طولانی، ورز دادن و سُر دادن دست‌ها با فشار سبک تا محکم برای اطمینان از آرامش کامل اعضای مختلف بدن استوار است. اگر به دنبال ماساژی آرام و کاهش دهنده تنش‌های عضلانی‌تان هستید، ماساژ سوئدی یک انتخاب عالی به شمار می‌رود.

2- ماساژ بافت عمیق (Deep Tissue Massage)

از دیگر ماساژ های خارجی که محبوبیت زیادی هم دارد، می‌توان به ماساژ بافت عمیق اشاره کرد. در این نوع ماساژ، فشار بیشتر بر بافت‌های بدن وارد می‌شود تا تمام سموم انباشته شده در عضلات و خون، آزاد گردد. 

اگر درد عضلانی دارید، ضربات آهسته و فشار عمیق انگشتان ماساژور مسلط به Deep Tissue Massage، می‌تواند یک شفابخش عالی برایتان باشد؛ چرا که در کسری از زمان متوجه کاهش تمامی دردها و تنش‌های عضلاتتان خواهید شد.

3- ماساژ ورزشی (Sports Massage)

برای گرفتن ماساژ ورزشی، لازم نیست ورزشکار باشید! ماساژ ورزشی برای افرادی که از درد مزمن عضلات خاصی، به دلیل استفاده مکرر یا مداوم و همچنین صدمات متعدد رنج می‌برند، به شدت مفید است.

اگر شغل شما مستلزم پیاده روی، ایستادن بیش از حد و بلند کردن اجسام سنگین است، ممکن است دچار آسیب‌های مزمن در نواحی خاصی از بدنتان شوید. ماساژ ورزشی از فشار عمیق و ضربه‌های آرام بخش در نواحی مورد نظر برای بهبود عضله کمک می‌گیرد تا هم دردتان التیام یابد، هم تنش عضلانی و روانی‌تان فروکش کند.

4- از انواع ماساژ خارجی: ماساژ با سنگ داغ (Hot Stone Massage)

ماساژ سنگ داغ یکی دیگر از ماساژهای ملایم برای کاهش تنش‌های روحی و جسمی است. در این نوع ماساژ نیز همانند ماساژ سوئدی، از فشار ملایمی استفاده می‌شود تا عضلات مورد تحریک قرار گیرند.

بر خلاف ماساژ سوئدی، در این نوع ماساژ به جای دست درمانگر، از سنگ‌های گرم ساخته شده از سنگ‌های آتشفشانی برای بهبود جریان خون در بدن استفاده می‌شود.

5- ماساژ شیاتسو

از دیگر انواع ماساژ خارجی، می‌توان به ماساژ شیاتسو که ریشه در ژاپن باستان دارد، اشاره کرد. در این نوع ماساژ، از فشار نوک انگشتان برای تسکین درد استفاده می‌شود. 

از بین بردن انسداد جریان انرژی طبیعی یا Qi، هدف اصلی ماساژ شیاتسو است. در این نوع ماساژ خارجی، درمانگر ممکن است علاوه بر نوک انگشتان، از بند انگشتان و آرنج خود برای شل کردن عضلات، بهبود گردش خون و بازیابی انرژی شما استفاده کند. ماساژ شیاتسو می‌تواند تاثیر مثبتی بر سیستم عصبی، هضم غذا، بی‌خوابی و سردردها بگذارد.

6- ماساژ آروماتراپی (Aromatherapy Massage)

اگر دوست دارید که با روغن‌های ضروری و گیاهی، ماساژ داده شوید، ماساژ آروماتراپی (Aromatherapy Massage) یک انتخاب عالی برایتان خواهد بود.

ماساژ آروماتراپی از شاخه‌های ماساژ سوئدی به شمار می‌رود که در آن از اسانس (روغن‌های گیاهی با غلظت بالا) استفاده می‌شود. اصولا ماساژ آروماتراپی در ایجاد آرامش و تقویت قوای ذهنی مراجعین بسیار موثر است. این ماساژ همچنین می‌تواند باعث مدیریت بهتر درد و بهبود خلق و خوی افراد هم شود و در عین حال تنش، شما را کاهش دهد. 

 7- ماساژ قبل از تولد یا ماساژ بارداری (Prenatal Massage)

ماساژ قبل از تولد به کاهش تنش بدن مادر در پی افزایش وزن کودک، کمک می‌کند و می‌تواند فشار خون مادر را کاهش دهد تا زایمان راحت‌تر و ایمن‌تری داشته باشد.

8- رفلکسولوژی (Reflexology)

ماساژ رفلکسولوژی بر روی پاها، دست‌ها و گوش‌ها تمرکز دارد. این نوع ماساژ برای کسانی که دوست ندارند تمام بدنشان ماساژ داده شده یا لمس شود، خوب است.

بسیاری از افراد و ماساژورها اعتقاد دارند که این نوع ماساژ، به بهبود عملکرد اندام‌های حیاتی کمک می‌کند. به عنوان مثال، ماساژ رفلکسولوژی موجب بهبود گردش خون و عملکرد عصبی، کاهش سردرد و افزایش انرژی می‌گردد.

9- ماساژ لنفاوی (Lymphatic Massage)

سیستم لنفاوی، سیستم تصفیه کننده بدن به شمار می‌رود و عملکرد طبیعی آن برای سلامت روزمره بسیار مهم است. 

ماساژ لنفاوی که به عنوان تخلیه لنفاوی دستی نیز شناخته می‌شود، یک ماساژ ملایم برای تسکین تورم بافت‌های حاوی این مایع است.

10- ماساژ نقطه ماشه‌ای (Trigger Point Massage)

ماساژ نقطه ماشه ای یا همان تریگر پوینت، برای افرادی که جراحات، دردهای مزمن یا بیماری خاصی دارند، مناسب است. گاهی اوقات، تنش در بافت‌های عضلانی (نقاط ماشه‌ای) می‌توانند باعث درد در سایر قسمت‌های بدن شوند.

 این نوع ماساژ با تمرکز بر نقاط ماشه‌ای تسکین دهنده به تسکین درد کمک می کند. در طول ماساژ، می‌توانید لباس‌های سبک و نازک بپوشید یا لباس‌های خود را درآورید.

11- ماساژ تایلندی (Thai Massage)

ماساژ تایلندی انتخاب خوبی برای کسانی است که خواهان یک ماساژ فعال‌تر برای تسکین درد، کاهش استرس، بهبود گردش خون، تحرک و افزایش انرژی بدن خود هستند.

ماساژ تایلندی با استفاده از حرکاتی شبیه به حرکات کششی یوگا، کل بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در طول ماساژ می‌توانید لباس‌های گشاد و راحت بپوشید. 

در ، ماساژور از کف دست و انگشتان برای اعمال فشار به بدن شما استفاده می‌کند. توجه داشته باشید که یک دوره ماساژ تایلندی، معمولاً 60-90 دقیقه طول می‌کشد.

12- ماساژ انکولوژی (Oncology massage)

ماساژ انکولوژی یک شکل فوق‌العاده خاص و منحصر به فرد از ماساژ درمانی است و معمولا افرادی که تحت تأثیر سرطان یا سایر بیماری‌های جدی قرار دارند، از آن استفاده می‌کنند. در این ماساژ خارجی، با ادغام تکنیک‌های خاص ماساژ، لمس ملایم کمک می‌شود تا روند بهبود طبیعی بدن استارت بخورد و فرد احساس آرامش درونی پیدا کند.

این ماساژ تخصصی به کسانی که با درد، نگرانی، اضطراب و موارد دیگر دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک می‌کند تا چالش‌های روزانه‌ای را که زندگی در مسیرشان قرار می‌دهد، با سهولت بیشتری پشت سر بگذارند. 

کاهش استرس و آرام کردن مراکز عصبی در سراسر بدن، می‌تواند به حمایت از سلامت جسمی و عاطفی بیماران سرطانی کمک کند. ماساژ انکولوژی بهتر است توسط افراد متخصص و در محیطی مناسب انجام شود تا متقاضیان دچار مشکل خاصی نشوند.

13- ماساژ چینی (Tui Na)

ماساژ چینی که با نام Tui Na نیز شناخته می‌شود، بخشی از طب چینی است که قدمت آن به قرن دوم قبل از میلاد باز می‌گردد. بر خلاف ماساژ بافت عمیق یا ماساژ ورزشی که در آن‌ها بر آزادسازی گره‌های عضلانی سفت با هدف قرار دادن جریان خون در آن ناحیه تمرکز می‌شود، تکنیک‌های ماساژ چینی با هدف ارتقاء سلامت کلی با آزاد کردن جریان انرژی یا «چی» در اطراف بدن انجام می‌گردد.

14- ماساژ ژاپنی (Anma)

ماساژ سنتی ژاپنی ترکیبی از اصول طب چینی با شیوه‌های کلاسیک است که هدف آن متعادل کردن جریان انرژی بدن با تحریک گردش خون است. کلمه ماساژ در ژاپنی «Anma» نامیده می‌شود که از ترکیب فشار دادن (An) و مالیدن (Ma) تشکیل شده است.

با این حال این ماساژ چیزی فراتر از فشار، کشش، ورز دادن، اصطکاک و سایر تکنیک‌ها است. ماساژ ژاپنی برای قرن‌ها به عنوان یک روش موثر برای تسکین درد، تنش عضلانی، کاهش استرس، بی‌خوابی، اختلالات گوارشی، فشار خون بالا، سردرد، آرتریت، آسم، دردهای قاعدگی، علائم PMS، ناباروری، مشکلات مربوط به یائسگی، آسیب‌های ورزشی و بیماری‌های پوستی در سراسر آسیا استفاده می‌شد. امروزه نیز ماساژ ژاپنی نه تنها برای مشکلات فیزیکی بلکه برای درمان‌های عاطفی و معنوی نیز توصیه می‌شود.

 • فواید ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی فواید زیادی برای سلامت جسمی و روحی شما دارد، از جمله:

 1. کاهش استرس و افزایش آرامش
 2. بهبود عملکرد سیستم ایمنی
 3. کاهش ضربان قلب و فشار خون
 4. بهبود گردش خون
 5. تقویت سلامت روان و تندرستی
 6. بهبود آمادگی جسمانی
 7. مدیریت درد
 8. و …
 • چه نوع ماساژ خارجی برای من مناسب است؟

همان طور که مشاهده کردید، ماساژ انواع مختلفی دارد که هر یک ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. برای انتخاب بهترین مدل ماساژ برای خودتان، پیشنهاد می‌کنیم اول هدفتان از گرفتن ماساژ را مشخص کنید و بعد از یک متخصص و ماساژور راهنمایی بگیرید.

 • بهترین نوع ماساژ برای کاهش استرس چیست؟

اگر احساس استرس و اضطراب زیادی دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما ماساژ شیاتسو را برای حداقل یک بار تست کنید. اما در حالت کلی، اکثر ماساژ های خارجی معرفی شده، در تسکین استرس به شدت کاربردی و مفید هستند.

 • ماساژ چگونه باعث اثر بخشی در بخش‌های مختلف بدن می‌شود؟

دانشگاه مینه‌سوتا توضیح می‌دهد که ماساژ از دو طریق باعث تغییرات فیزیولوژیکی در بدن انسان می‌شود:

 1. آرام سازی ناشی از واکنش سیستم عصبی به تکنیک ها و لمس های مختلف
 2. پاسخ مکانیکی و فیزیکی ناشی از اعمال فشار به بافت نرم

ماساژ درمانی دیسک کمرکرج-ماساژ و بادکش گرم برای دیسک کمر کرج

ماساژ درمانی سیاتیک کرج-ماساژ سیاتیک کرج-ماساژ و بادکش سیاتیک کرج

ماساژ سالمندان و بیماران خاص در جهانشهر کرج-ماساژور خانم و آقا جهانشهر کرج