فواید ماساژ برای سلامتی در کرج-ماساژ درمانی برای بیماری های خودایمنی کرج

فواید ماساژ برای سلامتی در کرج-ماساژ درمانی برای بیماری های خودایمنی کرج

ماساژ تراپی چیست؟

ماساژتراپی که توسط یک فرد متخصص ماساژ درمانی انجام می گردد، شامل استفاده از حرکات، فشار و روش های مختلف برای بهبودی عضلات و سایر بافت های نرم در بدن است. با هدف کاهش دادن سرعت سیستم عصبی بدن، ماساژتراپی قادر است برای رهایی از تنش و استرس‌ها، تسکین درد، التیام دادن جراحات و حمایت از سلامت بدن مورد استفاده قرار بگیرد.    

انواع ماساژ درمانی

ماساژتراپی در اشکال مختلف وجود دارد

ماساژ سوئدی

اگر استرس دارید ماساژ سوئدی روشی کلاسیک برای استراحت و آرامش تمام بدن است. ماساژ سوئدی اغلب ماساژی برای کل بدن است که از لمس ملایم عضلات استفاده می‌کند. این نوع ماساژ روشی بسیار عالی است برای کسانی که برای اولین بار ماساژدرمانی را امتحان می‌کنند. بعلاوه ماساژ سوئدی می تواند به آرامش سیستم عصبی بدن شما کمک کند. ماساژ سوئدی شیوه مناسبی برای بهبود یک حالت احساسی آرام است که قادر است بطور مستقیم بر عضلات شما تأثیر بگذارد.

ماساژ بافت های عمیق

ماهیچه‌های شما ممکن است به علت استفاده مداوم سفت شوند. حتی ممکن است علت آن داشتن فعالیت کمتر بدنی باشد برای مثال نشستن طولانی مدت، رانندگی و یا قوز کردن. ماساژ بافت عمیق، به عضلات و تاندون‌های فرد وارد می‌شود تا بتواند این سفتی عضلات را برطرف کند. این نوع ماساژ برای کسانی که دچار آسیب دیدگی، درد مزمن عضلانی و سفتی عضلانی عمومی هستند، بسیار مفید است.

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی در واقع مشابه ماساژ بافت عمیق است. ولی آسیب هایی که در زمان ورزش و یا فعالیت های بدنی مداوم دیگر به بدن وارد می‌شوند را به صفر می‌رساند. ورزشکاران از بدنشان متفاوت از افراد معمولی استفاده می‌کنند. یک ماساژدرمانگر مجرب با ماساژ ورزشی قادر است برای از بین بردن سفتی عضلانی و رفع آسیب‌های ورزشی به شما کمک کند.

ماساژ نقطه ماشه ای

یک گره در گردن و یا یک نقطه سفت در پشت به عنوان نقطه ماشه‌ای در نظر گرفته می‌شود. نقطه ماشه ای، در واقع یک نقطه سفت در بافت است. این نوع ماساژ موجب افزایش جریان خون در این نقاط ماشه‌ای می‌شود. به رها شدن از حالت سفت شدگی آن‌ها کمک می‌کند. این نوع ماساژ برای کسانی که دردهای مزمن دارند هم مفید است.

ماساژ لنفاوی

مایعات لنفاوی در بدن چندین عملکرد مهم انجام می‌دهند. از جمله نگهداری سطح مایعات و حذف مواد زائد بدن. این نوع ماساژ برای افرادی که دچار التهاب هستند بسیار مناسب است. از جمله کسانی که به بیماری‌هایی همچون آرتریت مبتلا هستند و همچنین افرادی که عمل ماستکتومی کرده‌اند، که به طور معمول شامل برداشتن غدد لنفاوی می‌شود.

ماساژ قبل از تولد

ماساژهایی که در دوران بارداری انجام می‌شوند برای کمک به آرامش مادران بسیار مناسب‌اند. می‌توانند به برطرف کردن دردهای دوران رشد جنین کمک کنند. این نوع ماساژ‌ها برای کاهش فشار روی باسن عالی هستند و می‌توانند تورم پاها را کاهش دهند. اگر مادر آرام باشد و حس خوبی داشته باشد جنین هم از آن سود می‌برد.

فواید ماساژ برای سلامتی

ماساژتراپی ممکن است برای هر فردی مفید باشد. اما می‌تواند بصورت ویژه به افرادی که دارای بیماری‌های مختلف همچون سرطان، مشکلات معده، بیماری قلبی و فیبرومیالژیا هستند، کمک کند. شما باید مطمئن شوید که پیش از اولین جلسه با درمانگرتان درباره همه مشکلات پزشکی خود صحبت کرده‌اید. در ادامه به بعضی از مزایای ماساژ تراپی اشاره می‌کنیم.

استرس و اضطراب را کاهش می دهد

مطالعات نشان می‌دهند که احساس آرامش پس از ماساژ به کاهش اضطراب و استرس کمک می‌کند. بدن شما دارای دو نوع سیستم عصبی است: سیستم عصبی سمپاتیک و سیستم عصبی پاراسمپاتیک که موجب کنترل استرس و آرامش بدن می‌شوند. اینگونه تصور می‌شود که ماساژ، پاسخ پاراسمپاتیک شما را افزایش می‌دهد، که احساس اضطراب فرد را کاهش می‌‍دهد.

خواب را بهبود می دهد

ماساژ میزان کورتیزول یا همان هورمون استرس را کاهش می‌دهد. سطح سروتونین و دوپامین را که انتقال دهنده‌های عصبی هستند و خلق و خوی شما را تثبیت می کنند، افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهند ماساژتراپی برای افرادی که نارسایی احتقانی قلب و یا بی خوابی مرتبط با یائسگی دارند هم مفید است.

درد و تنش عضلانی را کاهش می دهد

مطالعات زیادی به این موضوع پرداخته‌اند که چگونه ماساژ می‌تواند به کاهش دردهایی عضلانی کمک کند. نتایج نشان می‌دهند که این تسکین ممکن است کوتاه‌مدت یا طولانی‌مدت. در بعضی موارد دریافت یک ماساژ یک ساعته چند بار در هفته نتایج بهتری در مقایسه با ماساژهای کوتاه‌تر دارد.

عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می دهد

بله ماساژ می‌تواند سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کند. یک مطالعه نشان می‌دهد که ماساژ می‌تواند میزان گلبول‌های سفید خون فرد را بالا ببرد. همچنین گلبول‌های سفید برای مبارزه با ویروس‌ها بیشتر کار می‌کنند.

یبوست را برطرف می کند

مطالعات نشان می‌دهند که برای افرادی که پس از جراحی با یبوست سر و کار دارند، ماساژ شکم به حرکات روده آن‌ها کمک می‌کند.

علائم فیبرومیالژیا را کاهش می دهد

مطالعات نشان داده‌اند که ماساژ در طول 5هفته می‌تواند علائم فیبرومیالژیا را بهبود بخشد. فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن است که موجب درد و خستگی عضلات و مفاصل می‌گردد.

درد سرطان را تسکین می دهد

برای کسانی که تحت درمان سرطان هستند، تسکین جسمی و روحی خیلی خوبی است. خیلی از افراد هستند که به منظور کاهش درد سرطان، بهبود کیفیت زندگی و افزایش آرامش خود از ماساژاستفاده می‌کنند. مطالعات زیادی تا به حال انجام شده است که نشان می‌دهد ماساژ درمانی، درد سرطان را بهبود نمی‌بخشد و بعضی دیگر هم بر تاثیرات مثبت آن تاکید دارند.

ماساژ درمانی مناسب چه کسانی است؟

بسیاری از ما می‌توانیم برای ماساژ و استفاده از فوائد آن اقدام کنیم. این راه‌حلی عالی برای بهبود سلامت، کاهش دردها و بسیاری موارد دیگر است. اگر مشکلی پزشکی دارید، باید با پزشکتان صحبت کنید و درباره استفاده از ماساژ از او مشورت بگیرید. برای خانم‌هایی که باردار هستند، ماساژ پیش از تولد نوزاد به کاهش تورم و درد کمک می‌کند.

ماساژ سالمندان و بیماران خاص مهرشهر کرج-ماساژور خانم و آقا مهرشهر کرج

ماساژ درمانی چیست؟ فواید ماساژ درمانی + انواع روش ها-ماساژ درمانی کرج

ماساژ درمانی برای بیماران دیابتی کرج-درمان اثرگذار برای دیابت کرج