ماساژ درمانی چیست؟ فواید ماساژ درمانی + انواع روش ها-ماساژ درمانی کرج

ماساژ درمانی چیست؟ فواید ماساژ درمانی + انواع روش ها-ماساژ درمانی کرج

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی یک فرآیند بالینی و درمانی محسوب می‌شود که با استفاده از آن عضلات، مفاصل، تاندون‌ها و… مالش داده می‌شوند. امروزه ماساژ دادن بدن با استفاده از دو روش انجام می‌شود. در روش اول با استفاده از دستگاه‌های ماساژ، بدن ماساژ داده می‌شود. در روش دوم نیز ماساژور حرفه‌ای بدن را ماساژ خواهد داد. هر یک از این دو روش، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. با این وجود بهتر است دریافت خدمات ماساژ از یک ماساژور مجرب را در اولویت قرار گیرد.

انواع ماساژ درمانی

در گذشته فرآیند ماساژ دادن بدن متفاوت‌تر از امروز بود. با این حساب ماساژ بدن تنوع زیادی نداشت. امروزه ماساژ درمانی به چند بخش مهم تقسیم می‌شود و انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی یکی از شناخته شده‌ترین ماساژهایی است که برای انجام آن از روغن‌های گیاهی و ارگانیک استفاده می‌شود. در واقع این ماساژ به عنوان یک روش درمانی سنتی و قدیمی پذیرفته شده است که در جهت افزایش انعطاف عضلات و کاهش تنش مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدت زمان انجام این ماساژ بین 30 الی 60 دقیقه است.

ماساژ آروماتراپی

یکی دیگر از انواع روش‌های ماساژ درمانی، استفاده از ماساژ آروماتراپی است. در اصل با استفاده از این ماساژ، فشار زیادی به بدن وارد نخواهد شد. با این حساب این روش برای کاهش استرس یا بهبود اختلال افسردگی کاربرد خواهد داشت. در این روش نیز از روغن‌های اسانسی استفاده می‌شود که تسکین درد عضلات را در پی خواهد داشت.

ماساژ شیاتسو

یکی از بهترین ماساژهای ژاپنی که برای کاهش درد و فشار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ ماساژ شیاتسو است که افزایش آرامش، درمان سردرد و کاهش استرس و نگرانی را به دنبال خواهد داشت. با استفاده از این ماساژ بخش‌های خاصی از بدن مالش داده می‌شوند. بنابراین، برای انجام این ماساژ نیازی به تعویض لباس نخواهد بود.

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق به عنوان یک زیر مجموعه از ماساژ سوئدی شناخته شده می‌شود که در درمان مشکلات و آسیب‌های عضلانی کاربرد خواهد داشت. به بیانی ساده با استفاده از ماساژ بافت عمیق می‌توان در طی 60 الی 90 دقیقه، فشار وارد شده به بافت‌های بدن را کاهش داده و به کاهش استرس کمک کرد.

ماساژ رفلکسولوژی

به طور متوسط برای انجام ماساژ رفلکسولوژی به 30 الی 60 دقیقه زمان نیاز خواهید داشت. در این ماساژ، دست، پا و گوش توسط ماساژور لمس خواهند شد. با این حساب اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که نسبت به لمس شدن بیشتر بخش‌های بدن حساسیت به خرج می‌دهید؛ می‌توانید از این ماساژ استفاده کنید.

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ یکی از ماساژهایی است که تفاوت چندانی با ماساژ سوئدی ندارد. با این وجود برای انجام این ماساژ از سنگ استفاده می‌شود. به بیانی دیگر ماساژور با استفاده از سنگ‌‌های گرم و مخصوص برخی از قسمت‌های بدن را ماساژ می‌دهد. با این حساب این ماساژ می‌تواند برای کاهش درد یا بهبود جریان خون، تاثیرات مثبت داشته باشد.

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی یکی از ماساژهایی است که به افراد فعال و ورزشکار توصیه می‌شود. بیشتر اوقات ورزشکاران در طول تمرین دچار آسیب می‌شوند. این ماساژ می‌تواند آسیب‌های ناشی از تمرین یا مسابقات را به حداقل برساند. با این تفاسیر به عنوان یک روش درمانی تکمیلی قابل استفاده خواهد بود.

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی یکی از ماساژهای پرکاربرد و معروف است که برای بهبود جریان خون یا افزایش انرژی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این نوع ماساژ، کل بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرد. با این حساب ماساژ تایلندی می‌تواند با استفاده از کف دست و نیروی انگشتان انجام شود. مدت زمان انجام این ماساژ نیز بین 60 تا 90 دقیقه خواهد بود.

ماساژ نقطه‌ای

به نوعی از ماساژ که برای قسمت‌های خاص بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد، ماساژ نقطه‌ای گفته می‌شود. در اصل این ماساژ برای درمان برخی از مشکلات و بیماری‌های عضلانی کاربرد خواهد داشت. با استفاده از ماساژ نقطه‌ای، فشار قوی به بافت‌های بدن وارد خواهد شد. با این حساب این نوع ماساژ تاثیر قابل توجهی روی عضلات خواهد داشت.

ماساژ پریناتال

یکی از بهترین ماساژهای مخصوص خانم‌ها، ماساژ پریناتال است که برای دوران بارداری گزینه بسیار خوبی محسوب می‌شود. این ماساژ این قابلیت را خواهد داشت که موجب تسهیل کشش عضلات و تسکین درد شود. علاوه بر این یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های ماساژ پریناتال، کاهش استرس در دوران بارداری است.

فواید ماساژ درمانی چیست؟

با یک بررسی مختصر می‌توان متوجه شد که ماساژ درمانی به عنوان یک شیوه درمانی تکمیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تاثیرات شگرفی را به دنبال خواهد داشت. اصلی‌ترین فواید ماساژ دادن بدن عبارتند از:

  1. افزایش انعطاف عضله
  2. افزایش جریان خون در عضلات
  3. بهبود عملکرد عضلات و ماهچیه‌ها
  4. کاهش درد عضلانی و افزایش انرژی
  5. کمک به کنترل استرس و افزایش آرامش
  6. افزایش قدرت سیستم ایمنی و دفاعی بدن

ماساژ درمانی برای مفاصل

یکی از بهترین روش‌های بهبود درد مفاصل، استفاده از ماساژ درمانی است. در اصل با استفاده از ماساژ، آسیب بسیاری از بیماری‌ها کمتر خواهد شد. علاوه بر این ماساژ درمانی مفاصل می‌تواند به بهبود التهاب تاندون‌ها، اسپاسم عضلانی، درمان کشیدگی رباط‌، اصلاح انحراف ستون فقرات و.. کمک شایانی کند.

ماساژ درمانی برای درد سیاتیک

یکی دیگر از مهم‌ترین فواید ماساژ درمانی، بهبود درد سیاتیک است. سیاتیک در دسته بیماری‌هایی قرار می‌گیرد که قسمت انتهایی بدن را درگیر می‌کند. با این حساب با استفاده از ماساژ می‌توان، تنش‌های عضلانی را درمان کرد. به علاوه، ماساژ دادن پشت زانو، ناحیه لگن و پشت باسن می‌تواند در کاهش درد تاثیر بسزایی داشته باشد.

ماساژ درمانی برای گرفتگی عضلات

بسیاری اوقات گرفتگی عضلات می‌تواند دردناک باشد. بنابراین، ماساژ درمانی می‌تواند به رفع گرفتگی عضله‌ها کمک فراوانی کند. افرادی که فعالیت‌های سنگین انجام می‌دهند یا بیشتر اوقات دچار کوفتگی هستند؛ می‌توانند از ماساژ استفاده کنند. علاوه بر این، سریع‌ترین راه برای درمان گرفتگی عضلات نیز، استفاده از ماساژ درمانی است.

ماساژ درمانی برای افسردگی

یکی از بهترین روش‌های بهبود افسردگی، استفاده کردن از ماساژ درمانی است. در اصل ماساژ دادن بدن این فرصت را در اختیار شما قرار خواهد داد تا در کنار دفع سموم، آرامش خاطر پیدا کنید. این در حالی است که با ماساژ دادن بخش‌هایی از بدن، ترشح هورمین‌هایی مانند سروتونین و دوپامین نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

ماساژ درمانی جهت لاغری

در طی یک دهه گذشته روش‌های زیادی برای لاغری مورد استفاده قرار گرفته‌اند. با این وجود یکی از بهترین روش‌های کاهش وزن، استفاده از ماساژ درمانی خواهد بود. با ماساژ دادن بدن، سرعت هضم غذا افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این ماساژ می‌تواند خروج مواد زائد بدن و کاهش وزن را نیز به دنبال داشته باشد.

ماساژ درمانی برای دیسک کمر

یکی از رایج‌ترین مشکلات مربوط به ستون فقرات، دیسک کمر است که سالانه افراد زیادی را درگیر می‌کند. یکی از بهترین روش‌های تکمیلی برای درمان دیسک کمر، استفاده از ماساژ درمانی است. در اصل با استفاده از ماساژ سوئدی یا ماساژهای مناسب و شناخته شده می‌توان، موجب تسریع روند بهبودی یا کاهش درد کمر شد.

ماساژ درمانی برای سرفه

اگر برای درمان سرفه، ماساژ درمانی را انتخاب کرده‌اید؛ باید به شما بگوییم که راه را درست آمده‌اید. در واقع ماساژ دادن گلو یکی از روش‌هایی محسوب می‌شود که برای بهبود سرفه یا گلودرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حساب با انجام ماساژ توسط فرد متبحر، می‌توان کمک زیادی به بهبود سرفه کرد.

ماساژ درمانی برای بیماران دیابتی کرج-درمان اثرگذار برای دیابت کرج

ماساژ سالمندان و بیماران خاص عظیمیه کرج-ماساژور خانم وآقا عظیمیه کرج

ماساژ برای پا درد کرج-ماساژ درمانی کف پا با ایجاد فشار بر نقاط خاص یا رفلکسولوژی پا/ماساژ درمانی کرج