انواع ماساژ طبی و درمانی برای بی خوابی و اختلالات خواب در کرج-ماساژ درمانی کرج

انواع ماساژ طبی و درمانی برای بی خوابی و اختلالات خواب در کرج-ماساژ درمانی کرج

دریافت ماساژ پیش از خواب علاوه بر آنکه موجب بهبودی و ارتقای کیفیت خواب در دریافت کننده ی ماساژ می‌شود، می تواند با تسریح و بهبود سرعت جریان خون، خون رسانی بهتری به سلول ها و اندام های بدن انجام دهد. با افزایش سرعت جریان خون و بهبود آن مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز بدن تامین می شود و بنابراین استفاده از این ماساژ در آن واحد می تواند ۲ اثر ماندگار و موثر در حفظ سلامت و تندرستی بدن داشته باشد.
از بهترین انواع ماساژ برای که به درمانی بی خوابی کمک می‌کند، “ماساژ روسی” است. در این نوع ماساژ با استفاده از حرکات نرم ، احساس آرامش و راحتی در شما تقویت می‌شود و این مسئله به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند. این ماساژ همچنین می‌تواند باعث بهبود بی خوابی و راحت تر شدن خواب شما شود.

انواع بی خوابی

بعد از مطالعه در حوزه ی روانشناسی خواب، سه نوع اختلال بی خوابی تشخیص داده شده است.

بی خوابی گذرا: این نوع بی خوابی از چند روز تا یک هفته طول می کشد و دلیل اصلی آن استرس است.

بی خوابی حاد: این نوع بی خوابی ۳ هفته تا ۶ ماه زمان می برد، این نوع بی خوابی بعد از ترک مواد مخدر یا برخی انواع قرص خواب ایجاد می شود، این نوع بی خوابی برای برگرداندن بدن به شرایط عادی می باشد.

بی خوابی مزمن: این نوع بی خوابی بیش از یک سال طول می کشد، در صورت عدم درمان بی خوابی مزمن، فرد دچار اختلالات جدی می شود. بی خوابی مزمن گاهی سال ها طول می کشد، در این نوع بی خوابی فرد دچار خواب آلودگی، خستگی عضلانی یا روحی و توهم می شود، افراد دچار بی خوابی مزمن، افزایش هشیاری دارند.

راهکار های درمانی ماساژ برای بی خوابی

  • دروازه ی روح: برای درمان بی خوابی می توان از طب فشاری کمک گرفت، طب فشاری یا روش ماساژ تریگرپوینت شامل لمس فیزیکی نقاطی از بدن است که با جنبه های متفاوت سلامت ذهن و جسم در ارتباط هستند. طب فشاری را علاوه بر متخصصان، خودمان هم می توانیم امتحان کنیم. نقطه ی دروازه ی روح در چین مچ دست راست زیر انگشت کوچک است، گودی این نقطه را پیدا کنید و فشار دهید و به حالت دایره به بالا و پایین حرکت دهید.

۲ الی ۳ دقیقه ادامه دهید، چند ثانیه سمت چپ نقطه را آرام فشار دهید و چند ثانیه ی دیگر هم سمت راست نقطه را آرام فشار دهید. همین مراحل را برای نقطه ی دروازه ی روح دست چپ نیز تکرار کنید، تحریک این نقطه فشار ذهن را آرام می کند و کمک می کند به راحتی به خواب بروید.

  • بالای مچ پا: بالاترین نقطه ی پا را مشخص کنید؛ از آن قسمت به اندازه ی ۴ انگشت اندازه بگیرید، این نقطه را فشار عمیق بدهید و با حرکت دایره ای به بالا و پایین ۵ ثانیه ماساژ دهید، تحریک این نقطه فشار، علاوه بر درمان بی خوابی، مشکلات مربوط به لگن و دردهای قائدگی را هم درمان می کند. اگر باردار هستید این نقطه فشاری را به کار نبرید زیرا باعث بیشتر شدن درد زایمان می شود.
  • نقطه ی فشاری کف پا: این نقطه در کف پا قرار دارد و زمانی که انگشت های پا را به سمت پایین می دهید، بالاتر از وسط پا یک فرو رفتگی کوچک ایجاد می شود. روی زمین دراز بکشید و زانوها را خم کنید تا بتوانید دست ها را به پا برسانید. یکی از پاها را بگیرید و انگشت ها را به سمت پایین خم کنید. فرو رفتگی کف پا را احساس کنید، محکم فشار دهید و چند دقیقه با حرکت دایره ای به بالا و پایین ماساژ دهید. تحریک کردن این نقطه انرژی را کاهش داده و احساس خواب آلودگی می کنید. افرادی که دچار مشکلات خواب و افسردگی هستند ماساژ کف پا برای افسردگی نیز یکی از روش های موثر است که به درمان به آن ها پیشنهاد می‌شود.
  • نقطه ی فشار ساعد: این نقطه درست بین دو تاندول ساعد قرار دارد؛ دست ها را برگردانید تا کف دست را ببینید، به اندازه ی عرض ۳ انگشت از قسمت چین مچ دست اندازه بگیرید، بین دو زردپی را فشار دهید و به مدت ۴ الی ۵ ثانیه با حرکت دایره ای به بالا و پایین این نقطه را فشار دهید. فشار دادن این نقطه علاوه بر درمان بی خوابی به درمان سرگیجه، دل درد و سردرد کمک می کند.
  • نقطه ی پشت گردن: این نقطه روی استخوان دو طرف گردن وجود دارد، دست ها را به هم قفل کنید و روی جمجمه قرار دهید، سپس دست ها را از هم باز کرده و انگشت شست را روی نقطه های فشار قرار دهید، به مدت چند ثانیه با حرکات دایره ای یا بالا و پایین، این نقاط را ماساژ دهید. هنگام ماساژ نفس راحت و عمیق بکشید. فشار دادن این نقاط، مشکلات تنفسی که باعث بی خوابی می شوند را درمان می کند مثل سرفه. به علاوه استرس را کاهش می دهد و ذهن را آرام می کند. خیلی ها مشکل بی خوابی دارند، اگر شما هم یکی از آنها هستید از این روش های طبیعی برای درمان مشکلتان استفاده کنید و ۱۵ دقیقه قبل از خواب این نقاط فشاری را امتحان کنید

ماساژ درمانی برای سندروم پای بی قرار کرج-درمان سندروم پای بی قرار کرج

ماساژ درمانی برای درد شانه و کتف ها در کرج-ماساژ برای اسپاسم شانه ها در کرج

ماساژ درمانی کف پا با ایجاد فشار بر نقاط خاص یا رفلکسولوژی پا-ماساژ رفلکسولوژی در ماساژ درمانی کرج