ماساژ ورزشی چیست؟ تاریخچه ماساژ ورزشی و فواید آن/ماساژ ورزشی کرج

ماساژ ورزشی چیست؟ تاریخچه ماساژ ورزشی و فواید آن/ماساژ ورزشی کرج

ماساژ ورزشی یکی از انواع ماساژهایی است که متاسفانه تا به امروز آنچنان به آن توجه نشده است. این در حالی است که ماساژ ورزشی می‌تواند به ورزشکاران و کسانی که سبک زندگی فعالی دارند، کمک زیادی بکند. ماساژ ورزشی می‌تواند به افزایش انعطاف پذیری، پیشگیری از آسیب‌ها، درمان آسیب‌ها یا فشارهای موجود کمک نماید. ما در این مطلب از وبلاگ روتای به طور مفصل در مورد اینکه که ماساژ ورزشی چیست و چه انواعی دارد، صحبت کرده‌ایم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

انواع ماساژ ورزشی

انواع مختلفی از تکنیک‌های ماساژ ورزشی وجود دارد که از آن‌ها برای ماساژ ورزشکاران استفاده می‌شود. انواع اصلی ماساژ ورزشی عبارتند از: ماساژ قبل از رویداد ورزشی، ماساژ پس از رویداد ورزشی، ماساژ نگهداری و ماساژ توانبخشی. در ادامه در مورد هر یکی از انواع ماساژ ورزشی چیست صحبت کرده‌ایم.

  • ماساژ قبل از رویداد ورزشی

ماساژ قبل از رویداد ورزشی به منظور گرم کردن عضلات، افزایش جریان خون و انعطاف‌پذیری بکار برده می‌شود تا فرد را برای رویداد ورزشی در آینده آماده کند. این نوع ماساژ معمولا 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد و بافت نرم بدن را تحریک می‌نماید. به این ترتیب بدن فرد برای جلوگیری از آسیب جدی در حین مسابقه آماده می‌شود.

  • ماساژ پس از رویداد ورزشی

ماساژ پس از رویداد بلافاصله پس از یک فعالیت بدنی یا مسابقه انجام می‌شود. این ماساژ با کاهش اسید لاکتیک و هر گونه تنش و درد عضلات به افزایش جریان خون کمک کرده و زمان بهبودی را کاهش می‌دهد. همینطور سیستم عصبی را آرام می‌کند و انعطاف‌پذیری فرد را افزایش می‌دهد. این ماساژ به طور معمول حدود 10 تا 15 دقیقه انجام می‌شود.

  • ماساژ ورزشی پیشگیری و نگهداری

ماساژ پیشگیری همانطور که از نامش مشخص است، بین جلسات ورزشی برای کاهش خطر آسیب و کمک به کاهش زمان بهبودی انجام می‌شود. این ماساژ به عنوان بخش منظمی در روال تمرینی ورزشکاران گنجانده می‌شود. از فواید ماساژ پیشگیری و نگهداری می‌توان به بهبود دامنه حرکت و انعطاف‌پذیری و همینطور افزایش جریان خون و مواد مغذی به عضلات بدن ورزشکاران اشاره کرد.

  • ماساژ ورزشی توانبخشی

این نوع ماساژ برای کمک به کاهش زمان بهبودی از صدمات ورزشی و کاهش درد انجام می‌پذیرد. در این ماساژ با کاهش التهاب، بافت بدن زودتر بهبود می‌یابد. همینطور این ماساژ در عین حال که عضلات بدن را تقویت می‌کند، به بهبود انعطاف‌پذیری فرد نیز کمک می‌نماید.

فواید ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی فواید بی‌نظیری دارد و می‌تواند به ورزشکاران در بهبود عملکرد و کاهش خطر آسیب دیدگی کمک نماید. ما در ادامه مطلب ماساژ ورزشی چیست به بررسی کاملی از فواید آن پرداخته‌ایم.

  • استرس و درد را کاهش می‌دهد.

زمانیکه شخصی ماساژ دریافت می‌کند، در مغز فرد اندروفین ترشح می‌شود. اندورفین‌‌ها مواد شیمیایی در داخل مغز هستند که به عنوان مسکن طبیعی عمل می‌کنند و می توانند استرس و اضطراب را کاهش دهند و شرایط خواب‌، سلامت جسمی و روحی فرد را بهبود بخشند. ماساژ همچنین می‌تواند با آزاد کردن اندورفین‌ها، احساس درد را در کل عضلات کاهش دهد و به بهبودی فرد کمک کند.

  • از آسیب جلوگیری می‌کند.

ماساژ می‌تواند عضلات شما را کشیده و آن‌ها را برای تمرین آماده کند. همینطور جریان خود را تحریک کرده و مواد مغذی را به عضلات هدایت نماید. علاوه بر این به کاهش تنش در عضلات کمک خواهد کرد. همه‌ی این‌ها به جلوگیری از آسیب‌دیدگی و آماده‌سازی عضلات برای هر گونه فعالیت بدنی کمک می‌کنند.

  • زمان بهبودی را کاهش می‌بخشد.

ماساژ پس از رویداد ورزشی می‌توانند به بازگرداندن جریان خون به عضله، کاهش زمان بهبودی و کاهش دردهای عضلانی کمک کند. همچنین می‌تواند در کاهش گرفتگی و درد عضلات موثر باشند و باعث شود ورزشکاران به سرعت به فعالیت بدنی خود بازگردد.

  • عملکرد فرد را به حداکثر می‌رساند.

ماساژ ورزشی با کاهش زمان بهبودی، کاهش التهاب و کاهش احتمال آسیب‌دیدگی‌ می تواند عملکرد ورزشکار را بهبود بخشیده و آن به حداکثر برساند. مطالعات نشان می‌دهد که با ماساژ، ورزشکاران سریعتر بهبود می‌یابند، خلق‌وخوی آن‌ها بهتر شده، درد عضلات‌شان کاهش می‌یابد و عملکرد کلی بدن‌شان به حداکثر می‌رسد. توجه کنید که ماساژ می‌تواند به بهبود شرایط جسمی و روحی ورزشکا کمک زیادی بکند اما هرگز نباید آن را جایگزینی برای مراقبت‌های پزشکی کنید.

آموزش تکنیک‌های ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی شامل تکنیک‌های مختلفی است اما متداول‌ترین آن‌ها عبارتند از:

Effleurage

تکنیک افلوراژ (Effleurage) شامل ضربات دایره‌ای یا مالش آرام است که بیشتر برای پخش کردن روغن بر روی بدن و گرم کردن بافت‌ها استفاده می‌شود. این ماساژ از نظر فیزیولوژیکی و روانی تاثیر بسیار آرامش‌بخشی دارد و در شل کردن عضلات و کاهش تش موثر است. معمولا از تکنیک افلوراژ در ابتدای ماساژ برای گرم کردن و در پایان ماساژ برای سرد کردن و تسکین عضلات استفاده کرد.

Kneading

Kneading به معنی ورز دادن و دستکاری بافت عمیق بدن از بسیاری جهات می‌باشد. این تکنیک شامل بلند کردن و فشردن بافت نرم بدن است. این فشار متناوب می‌تواند عمل پمپاژ را بر روی مویرگ‌ها و رگ‌های زیرین شبیه‌سازی نماید. به این ترتیب فشار جریان خون از طریق عروق را سرعت می‌بخشد تا دفع مواد زاید راحت‌تر انجام پذیرد.

Wringing

Wringing یکی دیگر از تکنیک‌های ماساژ ورزشی است که به تکنیک چلاندن یا پیچاندن ترجمه شده است. در این تکنیک بافت نرم بدن به سمت خارج از استخوان کشیده شده و سپس به سمت دیگر فشار داده می‌شود. این عمل نیز باعث افزایش گردن خون در آن ناحیه شده و موارد زاید را بهتر دفع می‌کند. همینطور تکنیک پیچاندن باعث جذب اکسیژن و مواد مغذی بیشتر شده و قدرت کشش را بالاتر می‌برد.

Hacking

تکنیک کوبشی ساطوری که به عنوان بخشی از تکنیک‌ ماساژ کوبه‌ای شناخته می‌شود، یکی دیگر از تکنیک‌های استفاده شده در ماساژ ورزشی می‌باشد. در این تکنیک با فشار آرام در حرکاتی مکرر ضربه‌هایی به بافت نرم بدن وارد می‌شود. این تکنیک نیز به افزایش گردش خون کمک می‌کند.

Trigger

در تکنیک ‌تریگر فشار ثابتی در یک دوره زمانی مشخص حدود 10 تا 30 ثانیه برای از بین بردن درد نقطه ماشه‌ای اعمال می‌شود. این تکنیک به تسکین درد و سفتی عضلات کمک زیادی کرده و به افزایش خون تازه کمک می‌کند. حالا که به طور کامل با تکنیک‌های ماساژ ورزشی چیست آشنا شدید، می‌توانیم بهترین جایگزین برای آن‌ها را نیز معرفی نمایید.

بهترین جایگزین ماساژ ورزشی

خوشبختانه امروزه انواع ماساژورهای تفنگی طراحی و به بازار عرضه شده‌اند که دقیقا همان تکنیک‌های ماساژ ورزشی را اجرا می‌کنند. ماساژور تفنگی راه‌حلی ساده برای رفع درد و سفتی عضلات، ریکاوری عضلات و بهبود تحرک و آرامش‌بخشی در ورزشکاران است و استفاده روزانه از آن‌ها برای اکثرا مردم بی‌خطر می‌باشد.

مزایای ماساژ درمانی برای سندرم روده تحریک پذیر در کرج-ماساژ پشت و شکم برای سندرم روده تحریک پذیر

سردرد تنشی و ماساژ در کرج-درمان طبیعی میگرن و سردرد با ماساژ درمانی کرج

ماساژ درمانی در کرج به درمان نشانه های اضطراب کمک می­ کند-ماساژ برای استرس و اضطراب در کرج