ماساژ بدن و اثرات شگفت انگیز آن-دانش ماساژ و یوگا /ماساژ کرج

ماساژ بدن و اثرات شگفت انگیز آن-دانش ماساژ و یوگا /ماساژ کرج

ماساژ به عنوان یک کیفیت درمانی در همه تاریخ هم به منزله یک نوع آرام سازی و هم به عنوان یک درمان برای افزایش زیبایی شخصی مورد استفاده قرار گرفته و در میان رومی‌ها و یونانیان باستان نیز شایع بوده است. آن‌ها روغن‌های اصلی را با روغن‌های فرار گیاهی برای اصلاح و زیبایی پوست صورت مخلوط می‌کردند. برای آنان صرف کردن تمام روز در حمام یک درمان واقعی بوده است. آن‌ها خودشان را در معرض بخار داغ قرا می‌دادن، شنا می‌کردند و سپس ماساژ با پمادهای گیاهی خوش بو را شروع می‌کردند. پس از شکست امپراطوری روم، جهان غرب نظریه زندگی عادلانه را پذیرفت و هرگونه نازپروردن بدن گناه شمرده شد. در نتیجه ماساژ به عنوان یک درمان از حقوق اجتماعی حذف شد. این وضع برای چند قرن ادامه یافت و در اروپا نیز هیچگاه از ماساژور استفاده نشد تا این‌که در اواخر قرن هجدهم اثرات آرام‌سازی و درمانی ماساژ شاهد یک تحول واقعی شد.

هنر ماساژ 

هنر ماساژ به قدرت روحی حس لامسه است. خداوند به انسان‌ها و جانوران معرفت‌های ذاتی بخشیده است، لمس کردن، نوازش و رفتار محبت آمیز انسان را به آرامش رسانده و سلامتی را افزایش می‌دهد. مطالعات بسیاری تأیید کرده‌اند که لمس با محبت می تواند درد را تسکین، غم و اندوه را تخفیف و سلامتی را توسعه بخشیده و رشد و تکامل سالم و فرزند شاد را برای انسان‌ها و جانوران به ارمغان آورد.
ماساژ در حقیقت یک لمس یا توجه و یا یک محبت است. خواه در یک خانواده و بین دوستان و یا در یک محیط درمانی، این روش بخش سازمان یافته‌ای از هنرهای شفادهنده است.
انجام ماساژ هیجان را در افراد کاهش داده، احساس نزدیکی، مهربانی، وحدت و سازگاری را در افراد به وجود می‌اورد.
ماساژ در واقع، همان طب فشاری است که باعث تحریک عضلات، افزایش قدرت کارایی اندامها می‌شود. طب سوزنی بدون استفاده از سوزن را طب فشاری«شیاتسو»Shiatsu  می‌نامند. این روش درمانی در ابتدای سال ۱۹۹۹ ابداع شد.


ماساژ چگونه به بدن کمک می‌کند؟ 

یک ماساژ خوب روی همه سطوح وجود شما تأثیر می‌گذارد، از لحاظ جسمی مزایای آن عبارت است از: آرام سازی و کشش عضلات، کمک به جریان خون وریدی و اکسیداسیون خون و کشش بافت هم‌بندی مفاصل. 
در جنبه ذهنی، ماساژ نه تنها تنش و اظطراب را تخفیف می‌دهد، بلکه کمک می‌کند بدن شما به عنوان یک کل، هوشیارتر شود. آن قسمت‌هایی از بدن شما که لمس می‌شود ممکن است احساس محرومیت از تنش کند، ماساژ همچنین می‌تواند مقدار زیادی انرژی را که قبلاً تحت فشار تحلیل رفته است آزاد سازد و با تغییر شکل دادن روش‌های همبستگی عمل و عکس‌العمل، قادر است به تغییر زیادی در حالت صورت منجر شود. توصیف جنبه معنوی ماساژ نیز دشوار است چرا که ما در مورد مطالبی سخن می‌گوییم که ذاتاً وصف نشدنی و بسیار کیفی هستند و در عین حال نیروی زندگی ایجادمی‌کنند.

اثرات ماساژ بر دستگاه‌های مختلف بدن

دستگاه عصبی ما مشابه یک شبکه الکتریکی وسیع عمل می‌کند که همراه با سیستم آندروکرین«غدد درون ریز» همه قسمت‌ای بدن ما را به هم مرتبط و هماهنگ می‌سازد. فشار خون، تعداد تنفس و چگونگی هضم غذا همه به وسیله مغز هدایت می‌شوند که برای حفظ تعادل بدن به نوبت علایمی را انتقال می‌دهند. دستگاه عصبی همچنین با گزارش اطلاعات به مغز به وسیله حواس پنجگانه(بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه) و سپس دریافت دستورات، عمل ارتباط با محیط خارجی را تنظیم می‌کند.
ماشاژ و تمرینات بدنی با نوازش‌های شفادهنده متنوع، می‌تواند در تعادل دستگاه عصبی و اصلاح تعادل فیزیکی و موازنه بدن بسیار مؤثر باشد. پوست و عضلات حاوی اتصالات عصبی بسیاری هستند و ماساژ آرام، متعادل و ضفابخش به وسیله آن‌ها در هر قسمت بدن پخش و به نوبه خود موجب تسکین و حفظ سلامتی می‌شود.
با انقباض و انبساط دستگاه عضلانی اسکلتی در همه قسمت‌های بدن، حرکت به وجود می‌اید، هر چند این حرکات می‌تواند دردناک باشد و با اسپاسم و بافت غیر عادی ادغام شود، در عین حال عضلات ممکن است تحلیل رفته، ضعیف و شل شوند. برای مثال، مردمی که ورزش می‌کنند، می‌توانند به میزان زیادی از درمان با ماساژ بهره برند.
همه حرکات استخوان در مفاصلی مانند: شانه، گردن، ران، زانو و ستون فقرات رخ می‌دهد. بسیاری از مکاتب شفادهنده، از قبیل در شرق و استئوپاتی در غرب عقیده دارند که دوام جوانی و وجود سلامتی تا حد زیادی، به قابلیت انحنای مفاصل بستگی دارد. فنون ماساژ و تمرینات بدنی بر آزادسازی مفاصل متمرکز است و بنابراین به حفظ ایستادگی بدن، چابکی و ا حد امکان رهایی از حالات ورم مفاصل کمک می‌کند.


بیشتر اعصاب، شریان‌ها و وریدها از میان مفاصل و عضلات عبور می‌کنند، در نتیجه ناهنجاری و محدودیت در دستگاه عضلانی و اسکلتی، می‌تواند به طور جدی از عملکرد صحیح سوخت و ساز بدن جلوگیری کند. برای مثال، عصب واگ که از جمجمه منشأ می‌گیرد، از ناحیه‌ای در قاعده جمجمه و اولین مهره گردنی به گردن می رود. 
محدودیت‌های عضله و مفصل در اطراف این ناحیه می‌تواند عصب واگ را مختل نماید که به نوبه خود منجر به اختلال در عملکرد و بی‌نظمی محدوده وسیعی از اعضاء بدن مانند حلق و قفسه سینه و حفره شکم خواهد شد. در ضمن می تواند برخی از اعمال حیاتی تنفس را دچار اختلا نماید. این مثال نمونه خوبی است برای این‌که دریافت چگونه ماساژ در ناجیه گردن می‌تواند تنفس و فرآیند هاضمه را بهبود بخشد.


ماساژ همچنین می‌تواند گردش خون را به به کار بردن یک عمل تلمبه‌ای مفید بر دستگاه گردش خون بهبود بخشد. این کار با فشار ملایم و سپس آزاد کردن عضلات و عروقی که از میان آن‌ها می‌گذارد، انجام می‌شود.


انجام ماساژ همین کمک به جریان یافتن هر چه بیشتر خون غنی از مواد غذایی در بافت ها می‌گردد. ماساژ همچنین می‌توان به عبور مایع لنف به جریان خون و توسعه دفع مسموعیت کمک می‌کند و بالاخره اینه روش برقابلیت‌های ترمیمی و تمیزی بدن نیز تأثیر می‌گذارد.

چرا ماساژ درمانی در منزل بهتر است؟ ماساژ در منزل کرج

ماساژ ترکیبی برای رفع گرفتگی و اسپاسم در کرج-رفع گرفتگی و اسپاسم با ماساژ

ماساژ درمانی برای آرتروز کرج-آیا ماساژ باعث بهبود آرتروز می‌شود؟