ماساژ تایلندی I انواع روش‌ها و تاریخچه ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی I انواع روش‌ها و تاریخچه ماساژ تایلندی

سترس و فشارهای روانی زندگی در دنیای مدرن، ذهن و روح ما را عمیقا تحت تاثیر قرار می‌دهد. از بیماری‌های روحی و اضطراب گرفته تا مشکلات جسمی، فشار خون، بیماری قلبی و … همگی از عوارض لایف استایل زندگی مدرن محسوب می‌شوند.
به همین خاطر، از چندی پیش جوامع روانشناختی و پزشکی تصمیم گرفتند راهکارهایی برای تعدیل این شرایط به مردم معرفی نمایند. از نمونه‌های بارز و پرکاربرد این تکنیک‌های آرام‌بخش، می‌توان به جلسات تراپی، روتین‌های ورزشی یوگا، مدیتیشن و … اشاره کرد. اما یکی از ترفندهایی که این روزها بیش از همیشه مورد توجه قرار گرفته است، جلسات ماساژ درمانی است.

خدمات ماساژ در انواع تکنیک‌های غربی، کلاسیک، سوئدی و … ارائه می‌شود. اما یکی از پرآوازه‌ترین انواع آن، ماساژ تایلندی است. اگر می‌خواهید به سراغ ماساژ تایلندی بروید، بهتر است هرآنچه که تا امروز درباره ماساژ می‌دانستید را فراموش کنید. ماساژ تایلندی، سبکی بسیار متفاوت است و تجربه‌ای  خاص را برایتان به ارمغان می‌آرود.

ماساژ تایلندی چیست؟

ماساژ تایلندی، یکی از 4 شاخه اصلی طب سنتی تایلندی است. طب تایلندی، رویکردی طبیعی و جامع برای سلامتی و تندرستی تدوین کرده و طی قدمت هزاران ساله خود توسعه یافته است. بخش‌های اصلی این طب باستانی عبارتند از:

 • تغذیه مناسب
 • ورزش بدنی
 • استفاده از گیاهان دارویی
 • ماساژ درمانی

هدف اصلی طب سنتی تایلندی، حفظ سلامت و تندرستی بدن است و ریشه در این ضرب المثل باستانی مردم تایلند دارد: «فقدان بیماری بهترین نعمت است». در این بین، ماساژ تایلندی تکنیکی درمانی است که پیش از این توسط راهبان و ساکنین معابد بودا اجرا می‌شد.
خوشبختانه امروزه، این تکنیک به صورت گسترده در تمام دنیا در حال اشاعه و تدریس است و همه مردم می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

تاریخچه ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی یکی از قدیمی‌ترین تکنیک‌های ماساژ است. برخی از مستندات یافت شده درباره این تکنیک ماساژ، حاکی از قدمت 2500 ساله آن هستند. درست زمانی که گوتاما بودا هنوز زنده بوده است.

امتیاز خلق این ماساژ در متون به جا مانده از هزاران سال پیش، به شیواگو کومارپاج افسانه‌ای تعلق می‌گیرد. فردی که به صورت مستقیم، با راهبان بودایی و شخص بودا در ارتباط بود و وظیفه درمان آنها را به عهده داشت. کومار پاج، بیش از آنکه به خاطر حرفه پزشکی خود شناخته شده باشد، به عنوان فردی مقدس و شفا دهنده در آیین بودایی شهرت دارد. در این آیین، شیواگو را پدر پزشکی نیز می‌نامند و نام او در مستندات بسیاری به چشم می‌خورد.

متون اولیه باستانی که آموزه‌های کومارپاج را توصیف می‌کنند، روی برگ درخت خرما نوشته شده‌اند. این آموزش‌ها، قرن‌ها بین راهبان بودایی و ساکنین معابد محافظت شده‌ و امروزه به دست ما رسیده است. البته تکنیکی که در حال حاضر به عنوان ماساژ تایلندی استفاده می‌شود، ترکیبی از فرهنگ چین، هند و آسیای جنوب شرقی را در خود جای داده است.

تفاوت آموزه‌های ماساژ تایلندی 

کارشناسان و محققان با توجه به بررسی‌های انجام گرفته بر مستندات تاریخی ماساژ تایلندی، آن را به دو سنت روستایی و سلطنتی تقسیم بندی می‌کنند. ماساژ تایلندی که به صورت روستایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تا حدی تحریف شده است. چرا که این روش ماساژ، به صورت مخفیانه و با رمزهای سری از راهبان به دانش‌آموزانشان منتقل شده است. درواقع، نوعی آموزش سینه به سینه و شفاهی محسوب می‌شود.

از سوی دیگر، سنت سلطنتی طب و ماساژ تایلندی، به صورت کاملا مستند و بر پایه اصول کتبی بنا نهاده شده است. در بخش‌های توسعه یافته تکنیک سلطنتی، نفوذ طب هند، چین و جهان اسلام نیز به چشم می‌خورد. اما ریشه اصلی آن در سنت آیورودای بودایی- هندی است.
با توجه به تمام این یافته‌ها، بسیاری از باستان شناسان بر این باورند که ماساژ تایلندی در واقع از هند نشات گرفته است. آنها، کاربرد فلسفه یوگا را مهر تایید محکمی بر این ادعا می‌دانند.

ماساژ تایلندی چگونه انجام می‌شود؟

ماساژ تایلندی به عنوان یوگای تنبل نیز توصیف می‌شود. در این مدل ماساژ، هیچ خبری از تخت مخصوص ماساژ یا روغن‌های بدن نیست و قرار نیست لباس‌هایتان را دربیاورید. در این سبک ماساژ، کافی است لباس گشاد و آزادی را انتخاب کنید که حرکات دست و پاهایتان را محدود نکند.

ماساژ تایلندی، یک جلسه ماساژ ساده و روتین نیست، بلکه نوعی درمان کامل برای بهبود کارکرد عمومی بدن است. در ماساژ تایلندی، فرد ماساژور نقاط مهم طب فشاری را در رابطه با مفهوم خطوط انرژی تحریک می‌کند. تکنسین، با اجرای یک سری تکنیک‌های یوگا به همراه حرکات کششی و فشاری ملایم، خطوط اصلی انرژی بدن شما را دنبال می‌کند. در زبان تایلندی، این خطوط یا کانال‌های انرژی بدن را «سن»  می‌نامند.

با این کار، فشار متعادلی بر تاندون‌ها وارد می‌شود که باعث شل شدن عضلات، کشش ماهیچه‌ای و ایجاد تسکین اساسی در دستگاه اسکلتی-عضلانی می‌شود. این فرایند در انتهای جلسه ماساژ، تمام تنش‌ها را از بین می‌برد و به بدنتان آرامش خاصی را هدیه می‌دهد.

انواع ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی، مانند دیگر انواع ماساژ مدل‌های مختلفی دارد و به طور کلی، در دو سبک ارائه می‌شود که عبارتند از:

ماساژ تایلندی جنوبی

ماساژ تایلندی جنوبی، در بخش جنوبی بانکوک رواج دارد و اغلب در معابد تدریس می‌شود. این ماساژ، به خاطر قدرت نشاط آور خود معروف است و مورد استقبال قرار می‌گیرد.

ماساژ تایلندی شمالی

نوع شمالی ماساژ تایلندی، معمولا در چیانگ مای تدریس می‌شود و سبک رویکردی ریتمیک‌تری دارد.

بهتر است انتخاب نوع مناسب ماساژ تایلندی را، به ماساژور خود بسپارید. همچنین، توصیه می‌شود شرایط خاص جسمی یا بیماری‌های خود را با تکنسین یا بخش مشاوره مرکز ماساژ در میان بگذارید. به خصوص اگر به بیماری‌های قلبی یا فشار خون بالا مبتلا هستید.

ماساژ تایلندی چقدر طول می‌کشد؟

جلسات ماساژ معمولی، اغلب 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشند. اما ماساژ تایلندی، مراحل مختلفی دارد که باید با دقت و آرامش اجرا شوند. به همین خاطر است که اجرای آن، زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.
این ماساژ، در انواع سنتی و تخصصی خود معمولا 2 ساعت طول می‌کشد. البته سبک سنتی آن، اغلب در کشور تایلند و مراکز بسیار معتبر و معروف این کشور اجرا می‌شود.

ماساژ تایلندی که به طور عادی در مراکز خدمات ماساژ ارائه می‌شود، اغلب بین 60 تا 90 دقیقه زمان می‌برد. در این مدت زمان، تمام بخش‌های پشتی، عضلات گلوتئال، پاها، بازوها، سر و شانه‌ها درگیر می‌شوند.

مزایای ماساژ تایلندی 

ماساژ تایلندی مزایای زیادی برای بهبود عملکردهای جسمی و روانی شما به دنبال دارد. در این سبک ماساژ، تکنیک‌های مختلف و فشارهای هدفدار، عضلات و سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در نتیجه، باعث آزاد شدن حجم بالایی از اندورفین می‌شود و احساس سرخوشی فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند.

تئوری بهره‌مندی از این مزایا، به صورت تخصصی در طب چینی و فلسفه طب فشاری نهفته است. در این طب، اعتقاد بر این است که همه ما خطوط نصف النهار منحصر به فردی در بدنمان داریم و در امتداد این خطوط، نقاط طب فشاری قرار دارند.

با تحریک صحیح و متناسب این نقاط، جریان انرژی سالم‌تری در بدن به وجود می‌آید که با نام باستانی «انرژی چی» شناخته می‌شود.

برای درک بهتر این موضوع، بهتر است عملکرد ماساژ تایلندی را به صورت مجزا در هر بخش بشناسید:

 • ریلکس کردن عضلات

اکثر شما در طول روز، ساعت‌های زیادی را پشت سیستم‌های کامپیوتری، لپ تاپ یا حتی تبلت و گوشی خود سپری می‌کنید. در تمام این ساعات، عضلات گردن، شانه، کتف، کمر و مفاصل مچ دست و انگشتان کاملا درگیر هستند. با این وجود، درگیری با انواع درد و گرفتگی‌های عضلانی امری کاملا عادی است.

ماساژ تایلندی، راهکار مناسبی برای تسکین این درد و استراحت عضلات به شمار می‌آید. در این تکنیک، ترکیبی از حرکات کششی یوگا و ماساژ ملایم به کار گرفته می‌شود. این ترفندها در شل کردن عضلات، رفع گرفتگی‌ و اسپاسم‌ها موثر هستند و درد را نیز تسکین می‌دهند.

 • افزایش انعطاف پذیری عضلات

معضل بزرگی که در لایف استایل امروزی خود با آن مواجه هستیم، کاهش تحرک روزانه است. مشکلی که با پیشرفت برق آسای تکنولوژی، هر روز حادتر می‌شود. از طرفی، برخی از افراد ممکن است به خاطر ابتلا به بیماری‌های خاص، نتوانند در طول روز تحرک کافی داشته باشند. در هر صورت، یکجا نشینی و عدم تحرک، با مشکلاتی از قبیل خشکی مفاصل و از بین رفتن انعطاف ماهیچه‌ای همراه است.

پزشکان و محققان، ماساژ درمانی و به خصوص ماساژ تایلندی را، یکی از راه حل‌های بسیار کاربردی برای خلاص شدن از عوارض یکجانشینی می‌دانند. حرکات کششی یوگا در ماساژ تایلندی، باعث کشش عضلات تا نقطه پایدار می‌شوند. تداوم این تکنیک در طولانی مدت، انعطاف مفاصل و ماهیچه‌ها را بهبود می‌بخشد.

 • تسهیل حرکات مفاصل

حرکت و عملکرد مفاصل بدن، به صورت مستقیم به جریان مایعات مفصلی در فضای بین مفاصل وابسته است. کاهش جریان این مایعات و انسداد یا گرفتگی فضای بین مفصلی، معمولا با مشکلاتی از قبیل خشکی مفاصل، درد شدید و کاهش توان حرکتی همراه خواهد بود.

حرکات فشاری  و تحریک نقاط انرژی در بدن، می‌توانند گرفتگی مسیرهای مفصلی را از بین ببرند. از طرفی حرکات کششی، راندمان جریان حرکت و انتقال مایعات (لنف، سینوویال، مغزی و نخاعی) را در بدن افزایش می‌دهد. مجموع این کاربردها، از درد مفاصل می‌کاهد و توان حرکتی اندام‌های فرد را بهتر می‌کند.

 • بهبود گردش خون

در ماساژ تایلندی، از تکنیک رفع انسداد و رهاسازی جریان خون نیز استفاده می‌شود. ماساژور در نواحی از بدن که محل اتصال پاها و بازوها به بالاتنه هستند، فشار ثابتی در حد 30 ثانیه وارد می‌کند. این ترفند، گردش خون این مناطق را به شکل چشمگیری تقویت می‌نماید.
به شکلی که بعد از برداشته شدن فشار، به طور ناگهانی احساس گرما می‌کنید. چرا که خون، در امتداد اندام‌های شما سرازیر می‌شود و روند خونرسانی به اندام‌های تحتانی و فوقانی بهبود می‌یابد.

 • افزایش قدرت ایمنی بدن

توان سیستم ایمنی ذاتی ما، تا حد زیادی به لایف استایل و بازخورد محیطی وابسته است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی و آلاینده‌های محیطی، تولید سموم را بدن افزایش می‌دهند. از طرفی، مسدودیت منافذ و لایف استایل نامناسب، دفع این سموم را با مشکل روبرو می‌کنند.

همه این موارد، بعد از مدتی باعث تضعیف سیستم ایمنی و کاهش توان دفاعی بدن شما می‌شوند. در چنین شرایطی، خیلی زود احساس خستگی می‌کنید و معمولا در فواصل کوتاه مدت بیمار می‌شوید.

اگر بعد از خواندن این بخش، احساس می‌کنید که با ضعف سیستم ایمنی روبرو شده‌اید بهتر است به سراغ تقویت آن بروید. به عنوان یکی از راهکارهای بسیار موثر در این زمینه، می‌توانید جلسات ماساژ تایلندی را مد نظر قرار دهید. ماساژ تایلندی با بهبود گردش خون و حرکت مایعات داخلی، سموم را کاملا از بدن شما دفع می‌نماید.

 • آرامش ذهنی

مشکلات و درگیری‌های ذهنی در عصری که ما زندگی می‌کنیم، به امری عادی تبدیل شده است. از مشغله‌های شغلی و تحصیلی گرفته تا مشکلات عاطفی و خانوادگی .همه این عوامل، سلامت ذهن ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. حتی در صورت تداوم بیش از حد، می‌توانند زمینه ساز بروز مشکلاتی از قبیل افسردگی، اضطراب اجتماعی، استرس و … شوند.

جلسات تراپی، یوگا و مدیتیشن از جمله مواردی هستند که می‌توانند در اینباره کمک کننده باشند. اما  بهره گرفتن از ماساژ نیز گزینه مناسبی به نظر می‌رسد. به خصوص در تکنیک ماساژ تایلندی، که علاوه بر ذهن و انرژی، عضلات و اندام‌های شما نیز درگیر می‌شوند. این امر، آرامش فوق‌العاده‌ای به روحتان می‌دهد. بیشتر افراد اذعان داشته‌اند که بعد از اتمام جلسات ماساژ خود، به آرامش فکری عالی دست پیدا می‌کنند.

تفاوت ماساژ تایلندی با دیگر تکنیک‌های ماساژ

حقیقت این است که ماساژ تایلندی با دیگر سبک‌های ماساژ تفاوت‌های چشمگیری دارد. کسانی که برای اولین بار ماساژ تایلندی را تجربه می‌کنند، اغلب سوپرایز می‌شوند.

اما این تفاوت‌ها شامل چه مواردی است؟

 • ماساژور از هیچگونه روغن، لوسیون یا ترکیبات دست ساز ماساژ روی بدنتان استفاده نمی‌کند. به همین خاطر است که ماساژ تایلندی را ماساژ خشک نیز می‌نامند.
 • هیچ تخت مخصوصی برای دراز کشیدن شما وجود ندارد. در ماساژ تایلندی، اغلب از تشکچه‌های مخصوص فوتون یا فوم استفاده می‌شود که روی زمین پهن شده‌اند.
 • برخلاف دیگر سبک‌ها، مراجعه کننده منفعل نیست و کاملا با فرایند و مراحل ماساژ درگیر می‌شود.

نکات مهم درباره ماساژ تایلندی

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، ماساژ تایلندی سبک ساده‌ای مانند دیگر تکنیک‌های ماساژ نیست. بلکه به طور کامل هسته انرژی و کانال‌های انتقال آن در بدن را هدف قرار می‌دهد. علاوه بر این، مستقیما بر عملکرد مفاصل و ماهیچه‌ها تاثیر می‌گذارد.

با این اوصاف، انتخاب مراکز معتبر برای بهره‌مندی از ماساژ تایلندی، امری بسیار مهمی تلقی می‌شود. فردی که این کار را انجام می‌دهد، باید مهارت و تجربه کافی داشته باشد. در غیر اینصورت، ممکن است باعث آسیب و مشکلات جسمی-روحی جبران ناپذیری شود.

برای یافتن مراکز معتبر ماساژ تایلندی، بهتر است از دوست و آشنایان خود نظرخواهی کنید. یا از طریق شرکت در نظرسنجی‌ها و سایت‌های تبادل نظر، از تجربیات دیگران کمک بگیرید.
در قدم دوم، شخصا اعتبار مدرک و مرکز ماساژ مورد نظرتان را بررسی نمایید. علاوه بر این، درباره ماساژور انتخابی خود نیز با واحد مشاوره مرکز ماساژ صحبت کنید.

ماساژ تایلندی در صورتی که به درستی اجرا شود، مزایای فوق‌العاده‌ای برای روح و جسم شما فراهم می‌نماید. با این حال، نباید توقع داشته باشید در همان جلسه اول، به نتایج شگفت انگیزی برسید. همه روش‌های درمانی برای تاثیر گذاری کامل خود، به مداومت و پشتکار احتیاج دارند.

واتساپ جهت رزرو خدمات ماساژ در منزل کرج09196691095

خدمات ماساژ شمع-ماساژ شمع کرج-ماساژ تخصصی کرج

ماساژو آرامش در کرج بهترین کادو و هدیه به همسر،پدر،دوست،همکارو عزیزان -بهترین پکیج ماساژ برای هدیه و کادو در کرج