ماساژ و یوگا برای سالمندان کرج-یوگا برای سالمندان کرج-ورزش برای سالمندان کرج

ماساژ و یوگا برای سالمندان کرج-یوگا برای سالمندان کرج-ورزش برای سالمندان کرج

تحقیقات مختلفی درباره فواید ماساژ برای سالمندان انجام شده است و همه نتیجه یکسانی داشته اند ، ماساژ سالمندان میتواند کیفیت زندگیشان را بهبود دهد. 

ماساژ منظم ، کیفیت زندگی را تا حد زیادی افزایش داده و به افراد مسن اجازه میدهد که سالم تر ، جوان تر و متعادل تر باشند. 

افزایش سن با کاهش مداوم تندرستی همراه است و تحلیل رفتن فیزیولوژیک داخلی  بدن جرئی از روند پیری محسوب می شود. 

دوران پیری با سه عامل تعیین کننده مشخص می شود:

• سن تقویمی : بر اساس اعلام سازمان جهانی سن تقویمی 65 سال در اغلب کشورهای در حال توسعه آغاز پیری  در نظر گرفته می شود. 

• تغییر در نقش های اجتماعی : مانند بازنشتگی

• تغییر در ظرفیت های عملکردی : کاهش توانایی های فیزیکی و حواس چند گانه از جمله تحلیل عضلات و مفاصل ، کاهش سرعت پاسخ عصبی ، اختلالات بینایی و شنوایی 

فواید ماساژ سالمندان

تاثیرات مثبت ماساژ برای سالمندان عبارتند از :

• کاهش دردهای مزمن : درد مزمن دردی است که بیش از 6 ماه وجود داشته باشد و در صورت ادامه دار شدن میتواند منجر به افسردگی ، محدودیت در حرکت و کاهش فعالیت سالمند شود.

ماساژ میتواند به حذف مواد زائد بدن کمک کرده و با افزایش دمای موضعی باعث کاهش درد شود. ماساژ درمانی میتواند باعث بهبود جریان خون و کاهش تورم ، کاهش التهاب مفاصل و درد عضلانی و دردهای مزمن مربط با افزایش سن شود.

• کاهش درد آرتروز : در یک مطالعه سالمندانی که از ماساژ به عنوان بخشی از درمان آرتروز استفاده می کنند ، درد و سفتی کمتری داشتند و عملکردشان در عرض چند ماه بهبود پیدا کرد. بهبود گردش خون و افزایش درجه حرارت بافت های اطراف مفاصل ، حضور مواد مغذی را در مفاصل افزایش داده و منجر به بهبود عملکرد و افزایش تحرک مفاصل می شود


• بهبود کیفیت خواب : در یک مطالعه افراد سالخورده ای که به صورت هفتگی ماساژ داده می شدند ، خواب عمیق تر و طولانی تری داشتند. کیفیت خواب باعث می شود که بدن زمان بیشتری برای ترمیم خود داشته باشد و سلامت کلی بدن بهبود پیدا کند. 

• بهبود علایم آلزایمر : مطالعاتی که در زمینه فواید ماساژ برای سالمندان انجام شد ، نشان داده است که ماساژ آرام پشت بیماران آلزایمر باعث کاهش برخی از مشکلات بیماری از جمله ، سرگردانی ، بیهوده راه رفتن و مقاومت می شود. 

 تسکین افسردگی : لمس کردن و ماساژ سالمندان به بهبود سلامت روان و تسکین افسردگی در سالمندان کمک مکیند. 

• آرامش جسمی و روحی : مطالعه ای در زمینه فواید ماساژ برای سالمندان نشان داد که ماساژ سالمندان باعق کاهش تجمع هورمون استرس یا کورتیزول در بدن می شود و به بدن اجازه می دهد که وارد دوره استراحت و ترمیم شود. 

• بهبود سریعتر بعد از جراحی ، صدمات و بیماری ها : روند بهبود افراد مسن کندتر از جوانان است .افزایش سن باعث سفت شدن مفاصل و عضلات می شود که همین امر بهبود ناشی از آسیب ها را سخت تر کرده و دامنه حرکت را محدود می کند. ماساژ باعث می شود که عضلات ، بافت های همبند ، مفاصل ، تاندون ها و رباط ها مایعات بیشتری داشته باشند و سریعتر بهبود پیدا کنند. ماساژ با بهبود گردش خون در اطراف محل آسیب ، ماکروفاژها را قادر میکند تا سلولهای مرده و آسیب دیده را از بین ببرند و بهبودی سرعت پیدا کند. 

• بهبود تعادل سالمندان با ماساژ : سقوط یکی از دلایل اصلی آسیب در سالمندان است. افزایش سن باعث ضعف عضلات می شود و در نتیجه تحرک و تعادل کاهش پیدا میکند ، ماساژ سالمندان روشی عالی برای بهبود تعادل و تقویت عضلات محسوب می شود. 

• بهبودی بعد از سکته با ماساژ : سکته مغزی تاثیر مخربی بر کیفیت زندگی سالمندان می گذارد. ماساژ سالمندان  بعد از سکته مغزی معمولا نتایج خوبی دارد. ماساژ با تمرکز بر نواحی خاص بدن و تحریک مناطقی که در اثر سکته فلج شده اند به عنوان ابزاری برای بهبودی استفاده می شود. 

تاثیر ماساژ سالمندان بر سلامت کلی بدن

ماساژ سالمندان اثرات فیزیولوژیکی دارد که باعث بهبود سلامت کلی سالمندان می شود. 

• باز شدن عروق خونی : ماساژ سالمندان باعث تحریک و باز شدن عروق خونی می شود که با صورتی شدن رنگ پوست قابل مشاهده است. باز شدن عروق خونی باعث افزایش دمای بافت بدن ، از بین رفتن مواد زائد و رساندن اکسیژن و مواد مغذی به بافت های بدن است. 

• بهبود تخلیه لنفاوی : سیستم لنفاوی ، مواد زائد بدن را دفع می کند ولی از آنجا که مانند عروق خونی ، پمپی مانند قلب ندارند در صورت ایجاد تورم بیش از حد یا سلولهای آسیب دیده و باکتری ها ، دچار اختلال می شوند. ماساژ دادن باعث فشار دادن مایعات به سمت گره های لنفاوی شده و به تخلیه مواد زائد از بدن کمک میکند.

• افزایش هورمون های مفید در بدن : ماساژ در سالمندان باعث افزایش ترشح هورمون های سروتونین ، دوپامین و اندورفین می شود. اندورفین مسئول تنظیم خلق ، اشتها و خواب است. دوپاین باعث ایجاد خوش بینی و اشتیاق می شود در نتیجه افزایش ترشح آندرفین بدن باعث میشود که سالمند احساس و انگیزه برای انجام کارها و حرکت به سمت اهداف و آرزوهایش داشته باشد. افزایش سروتونین منجر به افکار مثبت و احساس خوب می شود. 

• کاهش خاصیت ارتجاعی پوست و بافت ها : ماساژ سالمندان ، خاصیت ارتجاعی پوست و بافت ها را افزایش میدهد درنتیجه احتمال آسیب دیدگی با پارگی تحت فشار کمتر می شود. ماساژ باعث بهبود جربان خون و در نتیجه کلاژن سازی بیشتر در بافت ها می شود که نتیجه آن انعطاف پذیری بهتر و افزایش دامنه حرکت است. 
ماساژ درمانی و ورزش مناسب سالمندان کرج/ماساژ برای سالمندان کرج/ورزش برای سالمندان کرج

ماساژ و حرکات اصلاحی برای سالمندان کرج-حرکات اصلاحی برای سالمندان کرج-ماساژ برای سالمندان کرج

ماساژ در منزل کرج به همراه بادکش گرم رایگان و ماساژ سرو صورت رایگان09196691095