ماساژور خانم شهرک بنفشه کرج/ماساژور آقا شهرک بنفشه کرج-ماساژ در منزل کرج

ماساژور خانم شهرک بنفشه کرج/ماساژور آقا شهرک بنفشه کرج-ماساژ در منزل کرج

ماساژ، نوعی درمان است که به بهبود بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کند. آشنایی با انواع ماساژ برای شما، فوایدی را به دنبال دارد. در دنیای پرمشغله امروزی، ماساژ یک روش عالی برای رسیدن به آرامش و کاهش استرس و اضطراب، کاهش تنش عضلانی، تسکین درد و موارد دیگر است.

این روش، می‌تواند جایگزینی مؤثر برای مصرف داروهایی باشد که حتی ممکن است بعد از مدتی، عوارض ایجاد کنند. تحقیقات علمی همچنین نشان داده‌اند که ماساژ، می‌تواند به درمان اختلالات خواب کمک کند.

در گذشته، خدمات ماساژ، تنها در هتل‌های لوکس و اسپاهای مجلل در دسترس بود. خوشبختانه امروزه، ماساژ در کلینیک‌ها و یا بیمارستان‌ها نیز ارائه می‌شوند. این نشان می‌دهد که ماساژ، تنها برای قشر خاصی از مردم یک جامعه نیست.

با دانستن یک سری تکنیک‌ها و اصول در ماساژ و داشتن حتی یک ماساژور صورت ساده، تا اندازه‌ای می‌توانید به تنهایی ماساژ انجام دهید. اما در صورتی که بخواهید به طور تخصصی، از فواید ماساژ بهره‌مند شوید، توصیه می‌شود به یک کلینیک و یا بیمارستان تخصصی مراجعه کنید. در این مقاله به بررسی انواع ماساژ و فواید هر یک می‌پرداریم.

مروری بر پیشینه ماساژ

قدمت ماساژ به هزاران سال قبل باز می‌گردد. در نوشته‌هایی از چین باستان، ژاپن، هند، مصر، یونان و روم، آثاری در خصوص خدماتی که به عنوان ماساژ در آن زمان ارائه می‌شده است، آورده شده است. در دوران رنسانس، آشنایی با انواع ماساژ به طور گسترده در اروپا رواج یافت.

در دهه 1850، دو پزشک آمریکایی که در سوئد تحصیل کرده بودند، ماساژ را در ایالات متحده معرفی کردند. از این طریق، ماساژ در این کشور محبوبیت پیدا کرد و برای اهداف مختلف بهداشتی، مورد استفاده قرار می‌گرفت.

با پیشرفت‌های علمی و فناوری در درمان پزشکی در دهه‌های 1930 و 1940، روش‌های نوین پزشکی جایگزین ماساژ شدند. این باعث شد تا برای مدتی، ماساژ در ایالات متحده، محبوبیت خود را در بین مردم از دست بدهد.

بعدها، علاقه به ماساژ در دهه 1970 به خصوص در بین ورزشکاران احیا شد. اما با گذشت زمان، ماساژ تنها محدود به استفاده توسط ورزشکاران نبود. مردم عادی هم بعد از مدتی به این نتیجه رسیدند که دارو‌درمانی، تنها روش درمانی مؤثر نیست. ماساژ هم می‌تواند به عنوان یک روش درمانی، در درمان بیماری‌ها اثرگذار باشد. این باعث شد تا اکنون شاهد محبوبیت و رواج ماساژ در بین مردم باشیم.

ماساژ چیست؟

به طور کلی، ماساژ شامل استفاده از فشارها، حرکات و تکنیک‌های مختلف برای دستکاری عضلات و سایر بافت‌های بدن است. انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد که  ممکن است دستی باشد یا با دستگاه انجام شود. معمولاً ماساژ بدن یک روش سیستماتیک برای اعمال تنش، حرکت یا لرزش با یا بدون اعمال گرما است.

برای بهره‌مندی از فواید آن، آشنایی با انواع ماساژ و انجام این کار توسط متخصص آن، لازم است. با هدف کاهش سرعت سیستم عصبی، ماساژ می‌تواند برای رهایی از استرس و تنش، تسکین درد، التیام جراحات و حمایت از سلامتی بدن، یک روش مفید و مؤثر باشد.

تأثیر ماساژ بر بدن

اگرچه تحقیقات علمی در مورد ماساژ هنوز به اندازه‌ای کامل نیست که بتوان به طور قطعی نتیجه گرفت که ماساژ برای کدام بیماری‌های خاص تأثیرگذاراست. با این حال آشنایی با انواع ماساژ می‌تواند به شما کمک کند تا ماساژ مناسب خود را انتخاب کنید.

با استفاده از تحلیل تحقیقاتی که اخیراً انجام شده است، به این نتیجه رسیدند که ماساژ می‌تواند در کاهش استرس و اضطراب، کاهش فشار خون، کاهش علائم افسردگی و همچنین تسکین درد، مؤثر باشد.

طی یک بررسی کارآزمایی بالینی در سال 2018 شواهدی را نشان داد مبنی بر اینکه ماساژ می‌تواند برای کمردرد مزمن مفید باشد. در یک مطالعه دیگر روی بیش از 300 بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته، به این نتیجه رسیدند که ماساژ ممکن است به تسکین درد و بهبود خلق‌و‌خوی این بیماران کمک کند. همچنین طی یک مطالعه بر روی 64 بیمار مبتلا به گردن‌درد مزمن نتایجی را نشان داد.

این‌که ماساژ از نظر بهبود عملکرد و تسکین علائم، روشی مفید است. به دنبال مطالعاتی که در خصوص تأثیر ماساژ بر سلامت بدن انجام شد، به تئوری‌های متعددی دست یافتند. یکی از این تئوری‌ها نشان می‌دهد که ماساژ، ممکن است تحریکی ایجاد کند که به مسدود کردن سیگنال‌های درد ارسال شده به مغز کمک می کند.

تئوری دیگر، حاکی از آن است که ماساژ ممکن است ترشح برخی مواد شیمیایی مانند سروتونین یا اندورفین را در بدن تحریک کند. این می‌تواند باعث ایجاد تغییرات مکانیکی مفید در بدن شود. با این حال، هنوز مطالعات بیشتری برای آزمایش نظریه‌های مختلف در حال انجام است.

فواید شگفت انگیز ماساژ

انواع ماساژ به طور کلی همراه با درمان استاندارد، برای طیف گسترده‌ای از شرایط و موقعیت‌های پزشکی ارائه می‌شود. در زیر، به برخی از فوایدی که ماساژ می‌تواند بر سلامتی ما داشته باشد، اشاره می‌کنیم:

با درد ناشی از وضعیت نامناسب بدن مقابله می کند

بیشتر افراد با نوعی استرس که ناشی از وضعیت قرا‌رگیری بد بدن است، دست‌و‌‌پنجه نرم می‌کنند. اغلب اوقات نتایج حاصل از این استرس و ناراحتی‌، در شانه‌ها و گردن ظاهر می‌شود.

اشکال پیشرفته‌تر مشکلاتی که ناشی از وضعیت نامناسب بدن مانند نشستن طولانی‌مدت است، به صورت درد یا ضعف در ناحیه کمر و گلوتئال ظاهر می‌شود. از طریق آشنایی با انواع ماساژ و فواید آن، یک ماساژ می‌تواند با عدم تعادل و مشکلات ناشی از نشستن مقابله کند.

به کاهش درد عضلانی کمک می کند

ماساژ می‌تواند برای تسکین درد عضلات کمک‌کننده باشد. این به این دلیل است که ماساژ، باعث افزایش و بهبود گردش خون در سراسر بدن می‌شود. در نتیجه ماساژ به رفع سفتی عضلات که در اثر فعالیت یا یک آسیب ایجاد شده است، کمک می کند. طی یک مطالعه علمی، فواید ماساژ درمانی را به اندازه سایر روش‌های درمان کمردرد مزمن، مؤثر نشان داد.

اضطراب و افسردگی را تسکین می دهد

در صورتی که در خصوص آشنایی با انواع ماساژ، اطلاعات کافی داشته باشید و به شکل اصولی انجام انجام دهید، می‌تواند درمانی فوق‌العاده برای رسیدن به آرامش و کاهش اضطراب باشد. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله بین‌المللی علوم اعصاب منتشر شد، زنانی که به سرطان سینه مبتلا بودند و سه بار در هفته ماساژ دریافت کردند، کمتر افسرده و عصبانی بودند.

طی یک مطالعه دیگر که در مجله آکادمی روانپزشکی کودکان و نوجوانان آمریکا منتشر شد، نشان داد که بیماران افسرده و مضطرب، پس از دریافت ماساژ،  بسیار آرام‌تر و شادتر هستند و سطح استرس آن‌ها بعد از ماساژ کاهش می‌یابد.

به داشتن خوابی آرام کمک می کند

ماساژ نه تنها به داشتن خوابی آرام کمک می‌کند، بلکه به افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند نیز، کمک می‌کند. همچنین ماساژ باعث حفظ آرامش و خواب بهتر در افرادی می‌شود که به دلیل سرطان، تحت شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی هستند

همچنین، طبق تحقیقاتی که در دانشگاه وارویک انجام شده است، به این نتیجه دست یافتند که ماساژ به نوزادان به خصوص با روغن بدن نوزاد، کمک می کند تا نوزاد شما خواب بهتری داشته باشند و کمتر گریه کنند. برای نوزادان، توصیه می‌شود به دنبال آشنایی با انواع ماساژ برای نوزاد خود باشید تا این کار را به درستی برای او انجام دهید.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

مطالعه‌ای در سال 2016 در یک مجله پزشکی، نشان داد که ماساژ دادن، باعث افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون در بیماران می‌شود که نقش زیادی در دفاع از بدن در برابر بیماری ایفا می‌کند. علاوه بر این، ماساژ می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی افراد مبتلا به ایدز را بهبود ببخشد.

به تسکین سردرد کمک می کند

ماساژ می‌تواند تعداد دفعات و شدت سردردهای تنشی را کاهش دهد. طی تحقیقاتی که در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام شد، نشان داد که یک جلسه ماساژ بلافاصله بر درد بیماران مبتلا به سردرد تنشی مزمن تأثیر می‌گذارد.

بررسی انواع ماساژ و تکنیک های آن

آشنایی با نواع ماساژ، رویکردهای درمانی زیادی دارد که بر روی قسمت‌های مختلف بدن تمرکز می‌کند. در طول ماساژ، ماساژتراپیست، فشار ملایم یا شدیدی به عضلات و مفاصل بدن وارد می‌کند. این کار باعث می‌شود تا درد و تنش کاهش یابد. در ادامه، به بررسی انواع مختلف ماساژ و اینکه کدام نوع آن ممکن است برای شما مناسب باشد، می‌پردازیم:

ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی، یکی از انواع ماساژ است که برای افرادی که می‌خواهند از لحاظ روحی به آرامش برسند، بهترین انتخاب است. فوایدی را که این ماساژ می‌تواند برای شما داشته باشد، شامل:

 • تقویت روحیه
 • کاهش علائم افسردگی
 • کاهش استرس و اضطراب
 • از بین بردن تنش عضلانی
 • تسکین درد

در ماساژ آروماتراپی، علاوه بر وارد کردن فشار ملایم به بدن، این کار با استفاده از روغن بدن انجام می‌شود. این روغن‌ها قبل از استفاده بر روی پوست، اندکی رقیق می‌شوند. ماساژتراپیست معمولاً در مورد اینکه از کدام روغن‌های ضروری استفاده کند، خود تصمیم می‌گیرد.

ماساژ شیاتسو

از انواع دیگر ماساژ، شیاتسو، نوعی از ماساژ ژاپنی است که شامل فشار دستی به نقاط خاصی از بدن برای کاهش تنش و درد است. در طول ماساژ، ماساژتراپیست از دست، کف دست و شست خود برای ماساژ نقاط خاصی از بدن استفاده می‌کند. فشار اعمال شده به نقاط مختلف بدن، منجر به افزایش جریان انرژی و اصلاح ناهماهنگی‌ها در سراسر بدن می‌شود. از فواید ماساژ شیاتسو:

 • گردش خون را بهبود می‌بخشد.
 • به عملکرد بهتر سیستم لنفاوی کمک می‌کند.
 • فعالیت خودکار سیستم عصبی را تنظیم می‌کند.
 • آرامش روحی و جسمی را تقویت می‌کند.
 • به کاهش استرس، اضطراب و افسردگی کمک می‌کند.
 • ممکن است سردرد را تسکین دهد.

سؤالات متداول

ماساژ چه فوایدی برای بدن دارد؟

با درد ناشی از وضعیت نامناسب بدن مقابله می کند، به کاهش درد عضلانی کمک می کند، اضطراب و افسردگی را تسکین می‌دهد، به داشتن خوابی آرام کمک می‌کند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، به تسکین سردرد کمک می‌کند

اثرات ماساژ روی پانیک اتک یا حملات هراس-ماساژ درمانی کرج

ماساژور خانم گوهردشت کرج/ماساژور آقا گوهردشت کرج-ماساژ در منزل گوهردشت کرج

ماساژور خانم گلشهر کرج/ماساژور آقا گلشهر کرج-ماساژ در منزل گلشهر کرج