اثر ماساژ روی دیابت نوع دوم/ماساژ درمانی کرج-ماساژ در منزل کرج

اثر ماساژ روی دیابت نوع دوم/ماساژ درمانی کرج-ماساژ در منزل کرج

دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها مخصوصا در کشور خودمان است. روش‌های مختلفی برای درمان بیماری دیابت وجود دارد که از جمله آن می‌توان به استفاده از داروهای گیاهی و شیمیایی و همچنین رژیم‌های غذایی اشاره کرد. یکی از درمان‌های جدیدی که امروزه برای کنترل بیماری دیابت در دنیا استفاده می‌شود، ماساژ درمانی می‌باشد. شاید برای شما عجیب باشد اما باید بگوییم که تاثیر ماساژ پا برای افراد دیابتی مثبت بوده و می‌تواند در درمان دیابت مفید باشد.

آیا ماساژ پا برای افراد دیابتی مفید است؟

بیماری دیابت در ایران افراد زیادی را به خود مبتلا کرده است، به صورتی که دیگر کمتر کسی را می‌توان یافت که در اطراف خود بیمار دیابتی نشناسد. دیابت یک بیماری مربوط به متابولیسم کربوهیدرات بدن است که بخاطر تولید نامناسب انسولین در بدن ایجاد می‌شود. این ماده برای بدن بسیار حیاتی است چرا که غذا را به انرژی و قند تبدیل کرده و از طریق جریان خون به سلول‌های بدن می‌رساند. دیابت نیاز به مراقبت‌های شدیدی داشته و فرد مبتلا به این بیماری باید از خوردن برخی خوراکی‌ها خودداری و برخی را نیز به صورت محدود مصرف کنند.

دیابت انواع مختلفی دارد ولی به صورت کلی می‌توان آن را به دو دسته تقسیم بندی کرد.

1) دیابت نوع 1: نوعی از دیابت است که ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل افراد دیابتی را تشکیل می‌دهد. این دیابت بیشتر ناشی از استرس شدید جسمی و عاطفی می‌باشد. افرادی که به این نوع از دیابت مبتلا هستند باید به صورت منظم تزریق انسولین را انجام دهند.

2) دیابت نوع 2: بیش از ۸۵ درصد از کل افراد دیابتی این نوع دیابت را دارند. در این نوع دیابت لوزالمعده تولید انسولین را انجام می‌دهد اما مقدار آن کافی نبوده و یا سلول‌های بدن در مقابل آن مقابله می‌کند. در دیابت نوع 2 نیازی به تزریق انسولین نیست چرا که می‌توان با برخی داروهای شیمیایی آن را کنترل کرد.‌ ادرارهای مکرر و تشنگی بیش از حد برخی از نشانه‌های دیابت نوع ۲ می‌باشد.

اگر دیابت به درستی کنترل نشود با گذشت زمان سطح گلوکز بدن رو به افزایش رفته و عوارض جانبی زیادی را ایجاد می‌کند. این بیماری می‌تواند برخی از اعضای بدن مانند چشم، کلیه، قلب و سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل هم افراد دیابتی باید به شدت قند خون خود را کنترل کنند.

در حالی که درمان‌های متنوعی برای این بیماری وجود دارد اما شاید کمتر کسی در مورد تاثیر مثبت ماساژ بر روی دیابت مطلع باشد. ماساژ یکی از سریع‌ترین درمان‌های مکمل در سراسر جهان می‌باشد که مانند هر درمان دیگری می‌تواند مزایا یا عوارض جانبی برای افراد مبتلا به این بیماری داشته باشد.

 برخی از مطالعات تا به امروز تاثیر مثبت ماساژ بر کاهش سطح گلوکز خون و علائم نوروپاتی دیابتی را ثابت کرده است. در واقع، یک مطالعه گروهی نشان داد که وقتی والدین ماساژ را بر روی بدن کودکان دیابتی خود را انجام دادند، سطح گلوکز کودکان از میانگین 158 به 117 میلی گرم در دسی لیتر در عرض یک ماه کاهش یافت. به طور کلی ماساژ ماهیچه‌ها را شل می‌کند و ذهن را آرام می‌نماید، در نتیجه بیماری‌های جسمی و روحی مرتبط با علائم دیابت را نیز کاهش دهد.

همینطور طبق مطالعه‌ای که در سال 2015 در مورد فواید ماساژپا بر رو یک گروه 60 نفری مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شد، محققات دریافتند که شرکت‌کنندگانی که 3 بار در هفته به مدت 2 هفته، 30 دقیقه ماساژ پا دریافت کردند، در مقایسه با گروه دیگر بهبود قابل توجهی در دامنه حرکتی و توانایی ایستادن داشتند. در مطالعه‌ی دیگری که در سال 2017 بر روی یک گروه 38 نفره مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شد، نشان داد که ماساژ پا منجر به افزایش تعادل و تحرک در این افراد می‌شود.

تا به امروز نتایج ماساژ پا برای افراد دیابتی مثبت بوده است اما هنوز نمی‌توان نتیجه نهایی را اعلام کرد و نیاز به تحقیقات بیشتر است. فقط توجه کنید که ماساژ یک درمان مکمل است، به این معنی که ممکن است می‌تواند در درمان بیماری‌ها موثر باشد اما نباید به عنوان جایگزین به آن اعتماد کرد.

مزایای ماساژ کف پا برای افراد دیابتی

ما در بالا در مورد نحوه‌ی تاثیرگذاری ماساژ بر بدن افراد مبتلا به دیابت صحبت کردیم. در زیر به برخی دیگر از مزایای ماساژ کف پابرای افراد دیابتی اشاره نموده‌ایم:

1) بهبود گردش خون

هیچ تردیدی وجود ندارد که ماساژ می‌تواند گردش خون را افزایش دهد. این افزایش باعث می‌شود که جذب اکسیژن و مواد مغذی در سراسر بدن بهتر انجام شده و همچنین جذب انسولین به سلول‌ها نیز بالاتر رود.

2) ایجاد آرامش خاطر

حفظ آرامش و احساس راحتی در افراد دیابتی یک امر ضروری می‌باشد. شما نباید مزیت آرام بخش بودن ماساژ پا برای افراد دیابتی را دست کم بگیرید. این نوع ماساژ درمانی می‌تواند تنش‌های جسمانی و روحی شما را بهبود بخشیده و استرس و اضطراب را از شما دور کند.

با انجام ماساژ کف پا برای افراد دیابتی اندورفین‌ها در بدن آزاد می‌شوند که وظیفه آن‌ها آرام کردن سیستم عصبی است. همچنین آزاد شدن این ماده در بدن باعث کاهش هورمو‌‌ن‌های استرس می‌شود که هر کدام از این‌ها به نوبه خود به صورت مستقیم با کنترل میزان قند خون رابطه دارند.

3) اثرات درمانی

درمان زخم در افراد دیابتی بسیار متفاوت از افراد معمولی است چرا که یک زخم کوچک هم در افراد دیابتی نیاز به مراقبت و دوره درمان طولانی دارد. ماساژ در بیماران دیابت باعث تحریک و کشش بافت‌ها می‌شود و از ضعیف شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. شما با انجام ماساژ درمانی می‌توانید قدرت عضلات خود را بالا برده و مقاومت آن‌ها در برابر زخم‌های مختلف را افزایش دهید. شما عزیزان می‌توانید در مطلب زیر به طور مفصل نحوه ماساژ کف پا را یاد بگیرید.

نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنید.

نکته مهمی که در ماساژ پا برای افراد دیابتی حائز اهمیت است، این است که نباید به دست افراد آماتور انجام شود چرا که افراد دیابتی بسیار حساس می‌باشند. دومین نکته این است که شما باید از پزشک متخصص خود برای انجام ماساژ اجازه بگیرید. پزشک بر اساس وضعیت شما می‌تواند به شما اجازه انجام این کار را داده و یا شما را از انجام آن منع کند.

مهم‌ترین خطری که در ماساژ درمانی دیابت وجود دارد پایین آمدن قند خون است. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که افراد دیابتی در هنگام دریافت ماساژ ممکن است با افت شدید قند خون مواجه شوند که این به نوبه خود می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

علائمی که هنگام پایین آمدن قند خون آن‌ها را مشاهده خواهید کرد عبارتند از:

  • عرق کردن بیش از حد
  • خشونت یا سردرد
  • احساس خواب شدید و عدم امکان بیدار شدن
  • لکنت زبان و ناتوانی در بیان جملات هماهنگ
  • ضربان قلب شدید

همان گونه که مطالعه کردید انجام ماساژ کف پا برای افراد دیابتی کمی خطرناک می‌باشد و باید به دست افراد متخصص و درمانگر‌های مخصوص انجام شود، این کار نیز به نوبه خود بسیار هزینه‌بر و زمان‌بر است و همچنین پیدا کردن افراد متخصص کمی مشکل می‌باشد. شاید بهتر است که به فکر جایگزینی برای ماساژ سنتی باشید. صندلی ماساژور و ماساژور پا یکی از بهترین جایگزین‌ها برای ماساژ سنتی هستند.

اثر ماساژ روی دیابت نوع دوم/ماساژ درمانی کرج-ماساژ در منزل کرج
اثر ماساژ روی دیابت نوع دوم/ماساژ درمانی کرج-ماساژ در منزل کرج

ماساژور خانم شهرک بنفشه کرج/ماساژور آقا شهرک بنفشه کرج-ماساژ در منزل کرج

اثرات ماساژ روی پانیک اتک یا حملات هراس-ماساژ درمانی کرج

ماساژور خانم گوهردشت کرج/ماساژور آقا گوهردشت کرج-ماساژ در منزل گوهردشت کرج