ماساژ ترکیبی ویژه ومتنوع در کرج-کمترین قیمت بهترین کیفیت ماساژ در کرج

ماساژ ترکیبی ویژه ومتنوع در کرج-کمترین قیمت بهترین کیفیت ماساژ در کرج

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی به صورت مالش و اعمال فشار بر ساختار ماهیچه‌ای و بافت‌های نرم بدن انسان از جمله ماهیچه، بافت ارتباطی، تاندون‌ها و رباط‌ها به کار گرفته می‌شود و به عنوان وسیله‌ای برای درمان بیماری‌های جسمی و روحی به کار می‌رود. امروزه، مطالعات علمی نشان می‌دهند که ماساژ در درمان بسیاری از امراض کمک می‌نماید. به تنظیم هورمون‌ها کمک می‌کند و می‌تواند از آسیب‌های زیادی جلوگیری نماید.

تاریخچه مختصری از ماساژ

در طول تاریخ ماساژ درمانی برای بهبود زمان بازیابی، بازیابی انرژی، مدیریت استرس و تسکین درد بدن به کار گرفته شده است. اولین سوابق ماساژدرمانی به بیش از 3 هزار سال پیش در چین باستان بر می‌گردد. این را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شکل‌های “هنر ماساژ درمانی” تلقی می‌کنند.

بسیاری از فرهنگ‌های موثر دنیا درمان‌های خاص و تکنیک‌های مرتبط با ماساژ درمانی بدن را داشته‌اند که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده‌اند. این شامل یونانیان باستان، هندوها، پارسیان، مصری، فرانسوی، تایلندی، هندی، ژاپنی و چینی می‌شود. امروزه آموزه‌های‌ آن‌ها با درهم آمیخته شدن علم روز پزشکی و آناتومی بدن انسان پیشرفت کرده و ماساژ درمانی به گونه‌ای به روز رسانی شده است.

“ماساژ” می‌تواند به معنای خیلی از چیزهای مختلف بسته به اینکه چه کسی از شما سوال می‌کند، باشد. این باور وجود دارد که فرانسوی‌ها اول کلمه ماساژ را برای توصیف یک عمل شفابخش در بدن توصیف کرده‌اند. آن‌ها بر این باورند که اصطکاک و فشار اعمال شده بر روی قسمت‌های خاص بدن می‌تواند با شکستن بافت زخم‌ها، مزایایی را ایجاد کند. حتی در زمانی که ماساژ واقعاً لذت‌بخش نیست.

در غرب ماساژ درمانی روشی محبوب برای درمان طبیعی بدن از دهه 1930 بوده است. یکی دیگر از  تاثیرگذاران بزرگ در زمینه ماساژ درمانی، چینی‌های باستان بوده‌اند. متون پزشکی که قدمت آن‌ها به قرن‌ها ماقبل تاریخ چین مربوط می‌شود. تکنیک‌های ماساژ درمانی را لیست کرده‌اند که می‌تواند برای کاهش درد و رنج عمومی و بهبود جریان انرژی مورد استفاده قرار گیرد.

حقایق ماساژ درمانی

 • رواج ماساژ درمانی به سرعت در حال افزایش است.
 • برآوردها نشان می‌دهد که بین 300.000 تا 350.000 پزشک آموزش ماساژ ‌دیده یا متخصص ماساژ درمانی در ایالات‌متحده وجود دارد.
 • در حال حاضر بیش از 250 نوع ماساژ درمانی مختلف در سراسر جهان با توجه به گزارشات انجمن متخصصان ماساژور و ماساژ درمانی صورت می‌گیرد.
 • ماساژ بدن، بسته به اینکه اهداف بیمار چه هستند، مزایای متفاوتی ارائه می‌دهند. اما اغلب آن‌ها اصول اساسی مشابهی دارند.
 • نظرات نشان می‌دهد که 52 درصد از آمریکایی‌های بالغ که در سال 2015 از ماساژ درمانی استفاده کرده بودند. آن را برای دلایل پزشکی یا بهداشتی از قبیل مدیریت درد، خشکی عضلات، اسپاسم، توان‌بخشی قسمت‌های آسیب دیده و بهبود کلی شرایط فیزیکی و روحی دریافت کردند.
 • در سال 2015 بیش از 51 میلیون بزرگ‌سال آمریکایی (16 درصد) ماساژ درمانی را با پزشکان خود مورد بحث قرار داده‌اند. حدود 69 درصد از پزشکان و ارائه دهندگان خدمات درمانی آن‌ها را به درمانگر ماساژ معرفی نموده‌اند.
 • برخی مطالعات نشان داده‌اند که تا 91 درصد مردم موافقند که ماساژ درمانی حرفه‌ای می‌تواند در مدیریت درد موثر باشد.
 • ماساژ درمانی برای کاهش استرس و خستگی بسیار موثر است. 33 درصد از مصرف کنندگان ماساژ در سال 2015 از ماساژ برای کاهش تنش و استرس استفاده نموده‌اند.

تکنیک‌های کلی ماساژ درمانی شامل موارد زیر است:

 • لمس کردن
 • فشار نقطه‌ای وارد کردن
 • مشت و مال
 • بادکش کردن
 • لرزاندن
 • مالش با اصطکاک بالا
 • استفاده از روغن‌ها و پودرها
 • فشار به بافت ماهیچه‌ای یا اندام‌های ماهیچه‌ای

تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که ماساژ درمانی انجام می‌دهند(ماساژورها). اغلب حرفه خود را به عنوان شغل دوم در نظر می‌گیرند. حدود 86 درصد زن هستند و معمولاً در دهه 30 یا 40 سالگی شروع به اجرای ماساژ درمانی نموده‌اند. یک درمانگر ماساژ درمانی مجاز که در یک محیط حرفه‌ای کار می‌کند. معمولاً نیاز به چندین سال تمرین حرفه‌ای دارد و در حال حاضر 44 ایالت در آمریکا برای ماساژ درمانی مدرک حرفه‌ای صادر می‌نمایند.

1. کاهش درد دیسک کمر

با توجه به بررسی‌های انجام شده در چندین آزمایش بالینی می‌توان گفت چنانچه ماساژ درمانی به عنوان مکمل در کنار ماساژ‌های پزشکی قرار گیرد. می‌تواند کمک بسیاری در تسکین دردهای دیسک کمر داشته باشد. در این آزمایش نتیجه دیگری هم حاصل شد و آن این مطلب بود که چنانچه طب سوزنی نیز در کنار ماساژ درمانی قرار بگیرد میزان تاثیر به شدت افزایش می‌یابد.

2. کاهش ورم مفاصل

حدود 35 درصد از تمام افرادی که ماساژ درمانی می‌روند. این کار را در کاهش درد‌های مفصلی، کاهش تورم و کاهش زمان بهبودی پس از انجام جراحی موثر می‌دانند. ماساژ درمانی با ایجاد تحرک در سیستم لنفاوی و تحریک بدن برای ترشح هورمون‌های اساسی در ایجاد آرامش و حس خوب می‌تواند دردهای عضلانی، اسپاسم‌های ماهیچه‌ها و میزان بی‌خوابی را به شدت کاهش دهد.

3. کمک به فشار خون بالا

براساس گزارش 2013 منتشر شده در ژورنال پیشگیرانه پزشکی، بیمارانی که ماساژ درمانی را به‌طور منظم انجام می‌دهند نسبت به کسانی ماساژ دریافت نمی‌کنند کنترل بهتری روی فشار خون خود داشته‌اند. میزان فشار خون آن‌ها در دامنه ایمن قرار گرفته بوده است. ارزیابی اثرات ماساژ درمانی روی فشار خون نشان می‌دهد که ماساژ درمانی یک مداخله موثر، کاربردی و مقرون‌ به ‌صرفه در کنترل BP و فشار خون است.

4. کاهش افسردگی روحی، استرس و اضطراب

ماساژ درمانی با تحریک غدد برای ترشح هورمون‌های چندگانه باعث کاهش میزان استرس، اضطراب و علائم پریشانی در افراد می‌گردد. این هورمون‌ها شامل سروتونین (شادی بخش)، دوپامین (هورمون هوشیاری)، اندورفین (ضد درد)، اکسی توسین (هورمون عشق) می‌باشد. سروتونین باعث ایجاد حسی خوب می‌شود و جریان گردش خون را تحت الشعاع قرار می‌دهد. نتیجه آن تنظیم حالات روحی، اشتها و خواب عمیق می‌گردد.

5. تنظیم هورمون‌ها برای کنترل دیابت

ماساژ درمانی در کنار یوگا، طب سوزنی و رژیم غذایی درست یک عامل بسیار تاثیرگذار برای کنترل قند در افراد دیابتی است. همچنین علاوه بر کمک به شما برای کنترل دیابت عوارض جانبی قرص‌ها و داروهای کنترل دیابت را ندارند. ماساژدرمانی برای دیابت به مدت بیش از 100 سال توصیه شده است. مطالعات مختلف نشان داده‌اند که می‌تواند به ایجاد آرامش، کاهش آسیب عصبی، بهبود کیفیت غذایی، بهبود خواب، کمک به بازیابی استفاده مناسب از انسولین و کاهش التهاب ناشی از آن کمک نماید.

6. کمک به بیماران سرطانی

مرکز پزشکی دانشگاه بهداشت در ساوانا، جورجیا، دریافته است که ماساژ درمانی سوئدی می‌تواند به بیماران مبتلا به سرطان کمک کند که با علائم بیماری خود و عوارض شیمی درمانی راحت‌تر مبارزه کنند. همچنین به آن‌ها کمک نماید زمان ریکاوری کوتاه‌تری داشته باشند. مطالعات کلی و آزمایشات بالینی نشان داده است که ماساژ درمانی سوئدی در 4 مبحث برای بیماران سرطانی تاثیر مثبت داشته که شامل این موارد می‌گردد. کاهش درد، کاهش ناراحتی‌های جسمی، کاهش ناراحتی‌های روحی و کمک به بازیابی انرژی و رفع خستگی.

7. کمک به ترک سیگار

تحقیقات نشان داده است ماساژ درمانی با کاهش استرس و اضطراب، تنظیم عملکرد قسمت‌های مختلف بدن و تنظیم زمان خواب به افرادی که قصد ترک سیگار دارند یا به دنبال کاهش مصرف سیگار هستند بسیار کمک می‌نماید.

8. عملکرد بهتر ورزش‌کاران

ماساژ درمانی در بخش‌های بسیار کاربرد ویژه دارد که یکی از آن‌ها ماساژدرمانی ورزشی است. ورزشکاران حرفه‌ای با توجه فعالیت‌های فیزیکی بسیار زیاد و همچنین ترشح زیاد اسید لاکتیک همواره در معرض آسیب‌های عضلانی قرار دارند. ماساژدرمانی ورزشی به تمرکز روی عضلات و ماهیچه‌های ورزشکاران کمک می‌نماید. زمان ریکاوری را کاهش می‌دهد. وضعیت ماهیچه‌ها و عضلات را به کمک ماساژ در شرایط بهینه حفظ می‌نمایند.

9. تقویت تمرکز

ماساژ درمانی با کمک به افزایش گردش خون میزان ضربان قلب را کاهش می‌دهد. با کاهش ضربان قلب و کمک ماساژ، میزان تمرکز شما به شدت افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل است به افرادی که در مشاغلی فعالیت دارند که نیاز به تمرکز بالایی دارد همواره استفاده از ماساژ درمانی توصیه شده است. بخش دیگری که به افزایش تمرکز به وسیله ماساژ درمانی کمک می‌کند بهبود کیفیت خواب شما و در نتیجه افزایش بازده مغزی می‌باشد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

10. کمک به درمان بی‌خوابی

ماساژ درمانی با پایین آوردن ضربان قلب در کنار کاهش فشار بر سیستم عصبی شما به همراه ترشح همورمون‌های قید شده در بالا به شما کمک می‌نماید تا ذهن خود را برای یک خواب مناسب آماده نموده و بتوانید کیفیت خواب خود را به شدت افزایش دهید. یکی از عواملی که کیفیت خواب شما را پایین آورده و یا شما را دچار بی‌خوابی می‌نماید، فشارهای عصبی و دغدغه‌های فکری است. به وسیله یک ماساژ درمانی مناسب به راحتی می‌توانید از آن‌ها رهایی یافته و یک خواب عمیق و لذت بخش را تجربه نمایید.

11. رفع خستگی و افزایش انرژی

براساس متون باستانی و طب انرژی درمانی در بدن انسان مسیرهای مشخصی برای گردش انرژی وجود دارند که در این مسیرها به زبان خیلی ساده تقاطع‌هایی طراحی شده است. چناچه در مسیر حرکت انرژی تداخلی ایجاد گردد و حرکت انرژی در بدن با مشکل مواجه شود، شما دچار بیماری شده و احساس خستگی می‌کنید. در برخی تکینیک‌های ماساژ درمانی که تمرکز بر افزایش انرژی و بالا بردن سطح کلی انرژی در بدن دارند، تمرکز اصلی ماساژور بر این مسیرها بوده و سعی می‌نماید با فشار در نقاط معینی از بدن مسیر حرکت انرژی را هموار نماید. یکی از معروف‌ترین این سبک‌های ماساژدرمانی، ماساژ شیاتسو است.

12. کمک به سیستم ایمنی بدن

یکی از دلایل اصلی ضعف در سیستم ایمنی، دفع نشدن کافی مواد زائد و سم‌ها از بدن است. وظیفه دفع این مواد بر عهده سیستم لنفاوی بدن می‌باشد. سیستم لنفاوی که از لنف و غدد لنفاوی تشکیل شده است با حرکات فیزیکی شما می‌تواند در بدن حرکت نموده و به محل‌های مورد نظر برای دفع سم و سموم و بازگشت به غدد لنفاوی برای دفع آن‌ها می‌باشد. ماساژ درمانی علاوه بر کمک به حرکت لنف در بدن و بهبود سیستم ایمنی از طریق افزایش میزان انرژی که در بالا نیز قید شد به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌نماید.

ماساژ درمانگر دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟

ماساژور یا ماساژ درمانگرها در مکان‌های مختلف مانند بیمارستان‌، دفتر خصوصی، باشگاه‌ و خانه فعالیت می‌کنند. آنها در تلاش برای ایجاد محیطی آرام برای افراد هستند و بیشتر حرکاتی که استفاده می‌کنند جنبه درمانی دارد. زمان ماساژ بسته به نوع درد شخص از ۵ دقیقه تا ۲ ساعت متغیر است.

مراحل ماساژ درمانی

به ‌طور کلی ماساژ درمانی از پنج مرحله اساسی تشکیل شده است که عبارت‌اند از:

 1. Effleurage: حرکات دایره‌ای
 2. Petrissage: ورز دادن بدن
 3. Friction-Rubbing: ضربات اصطکاکی و مالشی
 4. Vibration: حرکات لرزشی برای شل‌شدن عضله‌های بدن
 5. Tapotement: حرکت ضربه‌ای.

ماساژ ترکیبی ویژه و متفاومت در کرج-کمترین قیمت بهترین کیفیت ماساژ در کرج
ماساژ ترکیبی ویژه ومتنوع در کرج-کمترین قیمت بهترین کیفیت ماساژ در کرج

ماساژ برای سندرم خستگی مزمن کرج-ماساژ آرام سازی ذهن کرج

ماساژ ترکیبی ویژه و متفاومت در کرج-کمترین قیمت بهترین کیفیت ماساژ در کرج

تاثیر معنادار ماساژ مداوم بر بیماری پارکینسون کرج-ماساژکامل برای بیماری پارکینسون