ماساژ سوئدی در کرج چیست؟ مزایا، کاربردها و آشنایی با انواع تکنیک‌ ها ماساژ سوئدی در کرج

ماساژ سوئدی در کرج چیست؟ مزایا، کاربردها و آشنایی با انواع تکنیک‌ ها ماساژ سوئدی در کرج

ماساژ سوئدی مشهورترین ماساژ جهان محسوب می‌شود و به عنوان ماساژدرمانی استفاده گسترده‌ای دارد. انواعی از تکنیک‌ها در ماساژ سوئدی وجود دارند. فشار دایره‌ای که با دست‌ها و کف دست‌ها اعمال می‌شود، ورز‌دادن محکم، ضربه‌های سبک و چند تکنیک دیگر مربوط به ماساژ سوئدی هستند.

ماساژ سوئدی چیست؟

در کشور سوئد، ماساژ سوئدی به نام «ماساژ کلاسیک» شناخته می‌شود و دقیقاً همینطور نیز هست – یک درمان کلاسیک که استانداردهای غربی را برای ماساژ به نمایش می‌گذارد.

ماساژ سوئدی نوعی ماساژ درمانی است که با کل بدن سروکار دارد و به بافت‌های نرم و ماهیچه‌ها این امکان را می‌دهد تا به بازیابی سلامت انسان کمک کنند. این ماساژ تأثیر شل‌کننده دارد و توازن‌دهنده سیستم عصبی است.

تاریخچه ماساژ سوئدی

یوهان گئورگ مزگر

یوهان گئورگ مزگر، ابداع‌کننده ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی در حدود سال 1868 توسط یک دکتر هلندی به نام یوهان گئورگ مزگر (Johan Georg Mezger) ابداع شد. این پزشک هلندی مطالعات بسیاری بر روی تکنیک ماساژ فرانسوی و تأثیر آن بر روی پزشکی انجام داد و توانست تکنیک‌های ماساژ سوئدی را طراحی کند. وی یک پایان‌نامه 47 صفحه‌ای در دوران دانشجویی خود نوشت که پایه و اساس ماساژ سوئدی محسوب می‌شود. وی با استفاده از تکنیک‌های ماساژ فرانسوی، سیستمی را طراحی کرد که شامل 5 تکنیک برای درمان بیماران بود و امروزه هنوز هم این تکنیک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پر هنریک لینگ

پر هنریک لینگ، یکی از پیشگامان ماساژ سوئدی محسوب می‌شود.

یکی از پیشگامان ماساژ سوئدی «پر هنریک لینگ» (Per Henrik Ling) است که به او پدر ماساژ سوئدی نیز می‌گویند. هنریک لینگ یک معلم سوئدی و یکی از پیشگامان عرصه پزشکی در حوزه درمان فیزیکی است. وی در طول دوران زندگی از بیماری‌های فیزیکی نظیر راشیتیسم، بیماری ریه و نقرس رنج کشید. اما در حالیکه در خارج از کشور زندگی می‌کرد به شمشیربازی علاقه‌مند شد و تغییرات مثبتی در سلامتی خود به وجود آورد. مخصوصاً به درمان نقرس بازوی خود توجه ویژه‌ای مبذول داشت.

لینگ در خلال مطالعات خود درباره فیزیولوژی و تمرین‌های بدنی، ناگهان سیستمی از ژیمناستیک و تمرین بدنی را ابداع کرد که آن را «ژیمناستیک پزشکی» نامید.

انواع تکنیک‌ های ماساژ سوئدی

ماساژورها از 5 تکنیک اصلی برای یک ماساژ سوئدی استفاده می‌کنند.

نوازش و سر دادن دست بر روی بدن (افلوراژ)

ماساژ سوئدی با مجموعه‌ای از نوازش‌ها شروع می‌شود که به آن افلوراژ می‌گویند. افلوراژ یک واژه فرانسوی به معنای «به آرامی لمس کردن» است. این تکنیک شامل مجموعه‌ای از ماساژ طولانی، گلایدینگ یا دایره‌ای است که با درجات مختلفی از فشار اعمال می‌شود. افلوراژ گرفتگی‌های عضلانی بیماران را مرتفع می‌سازد. این تکنیک در آغاز جلسه ماساژدرمانی برای گرم‌کردن عضلات اجرا می‌شود و در انتهای آن نیز جهت آرام‌کردن عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میزان فشاری که در هر نوازش اعمال می‌شود به نیازهای بیمار بستگی دارد. به طور کلی 3 روش رایج برای اعمال افلوراژ وجود دارد:

نوازش عصبی

نوازش عصبی، سَبُک‌ترین روش افلوراژ به شمار می‌آید. این روش شامل فشار بسیار سبک نوک انگشتان بر روی سطح بدن است. برای شل‌سازی اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و تأثیر قابل‌توجهی بر روی سیستم عصبی عضلانی ندارد.

افلوراژ سطحی

رایج‌ترین روش برای اعمال افلوراژ، افلوراژ سطحی است. این روش در ابتدای یک ماساژ برای  و گرم‌شدن عضلات و بافت‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوازش‌ با استفاده از «کفِ دستِ باز» در نواحی گسترده‌ای از بدن با درجات مختلفی از فشار انجام می‌شود و گردش خون را بهبود می‌بخشد.

افلوراژ عمیق‌ تر

افلوراژ عمیق‌تر شبیه به افلوراژ سطحی است اما فشار بیشتری بر روی نواحی مخصوصی از بدن اعمال می‌شود. مخصوصاً نواحی که دارای گرفتگی یا تنش شدید عضلانی هستند.

ورز دادن (پتریساژ)

بعد از این‌که ماهیچه‌ها با نوازش‌ گرم شدند، تکنیک بعدی پتریساژ است. پتریساژ (Petrissage) از لغت فرانسوی پتریر (Petrir) به معنای «ورز‌ دادن» می‌آید. این تکنیک عموماً با فشرده‌سازی بافت‌های نرم یک ناحیه از طریق ورز دادن یا فشار دادن ریتمیک انجام می‌شود.

این حرکت مخصوصاً برای کشش و شل‌کردن عضلات منقبض مفید واقع می‌شود. همچنین در بهبود گردش خون تأثیرگذار است و به سم‌زدایی بدن کمک می‌کند. در حالیکه پتریساژ به چندین روش مختلف اعمال می‌شود، چهار روش رایج این تکنیک عبارتند از:

ورز دادن

ورز دادن رایج‌ترین روش پتریساژ است و این روش را می‌توان با ورز دادن خمیر توسط شاطر نانوایی قیاس کرد. این روش بوسیله بالا کشیدن بافت نرم یک ناحیه و سپس فشردن آن به صورت آرام و با ریتم دایره‌ای به کمک کف هر دو دست انجام می‌شود. مقدار فشار اعمال‌شده متفاوت است اما ورز دادن، مخصوص نفوذ عمیق عضلانی است.

پیچیدن

پیچیدن شبیه به ورز دادن است با این تفاوت که قبل از بالا کشیدن، فشردن یا به عقب برگرداندن، این روش با فشرده‌سازی بافت نرم علیه ساختار زیرین آن (استخوان‌ها و غیره) آغاز می‌شود.

رولینگ

روش رولینگ با بالا کشیدن و فشردن بافت‌های نرم با یک الگوی جانبی اعمال می‌شود. این روش پتریساژ یا برای فیبرهای عضلانی (رولینگ عضله) و یا برای اپیدرم پوست (رولینگ پوست) اعمال می‌شود.

بالا کشیدن یا لیفتینگ

روش لیفتینگ شبیه به ورز دادن است اما به جای اعمال حرکات فشرده‌ساز با کف هر دو دست، این روش با انگشت شست و دو انگشت کناری شست انجام می‌شود.

از آنجاییکه پتریساژ را می‌توان به شیوه‌های مختلف و با درجات مختلفی از فشار اعمال کرد، مزایای درمانی بسیاری برای بیمارانی دارد که دچار انقباض و آسیب‌های عضلانی شده‌اند. پتریساژ زمان‌برترین روش ماساژ سوئدی محسوب می‌شود.

مالش یا فریکشن

در ماساژ سوئدی، فریکشن یک تکنیک مالشی متمرکز است که به ناحیه‌ای خاص از بدن اعمال و معمولاً تنها با انگشتان و شست‌ها انجام می‌شود. فرآیند فشرده‌سازی اغلب با ریتم دایره‌ای (مالش دایره‌ای) یا ریتم عمودی (مالش عرضی) انجام می‌شود.

تلفیق دقت و فشار، تکنیک مالش را برای نرم‌کردن و تنظیم مجدد فیبرهای عضلانی منقبض و همچنین برای درمان نواحی مخصوص مانند آرنج تبدیل به تکنیکی ایده‌آل کرده است.

ضربه زدن، کوبیدن یا تَپومنت

تپومنت یک واژه فرانسوی است که معنایش ضربه‌زدن یا کوبیدن است. این تکنیک شامل اعمال ضربه ریتمیک به بدن بیمار است. تکنیک ضربه‌زدن برای تحریک جریان خون و اندورفین در بدن اعمال می‌شود. این تکنیک مخصوصاً برای شل‌کردن عضلات سفت و تخلیه لنفاوی، مفید واقع می‌شود.

ماساژ سوئدی در کرج چیست؟ مزایا، کاربردها و آشنایی با انواع تکنیک‌ ها ماساژ سوئدی در کرج
ماساژ سوئدی در کرج چیست؟ مزایا، کاربردها و آشنایی با انواع تکنیک‌ ها ماساژ سوئدی در کرج

ماساژ در منزل مهرشهر کرج،ماساژ به همراه تخت پرتابل روغن دستگاه و سایر لوازم در مهرشهر کرج

آیا ماساژ ریلکسی در کرج از ماساژ درمانی در کرج مجزا است؟

ماساژ سوئدی در کرج چیست؟ مزایا، کاربردها و آشنایی با انواع تکنیک‌ ها ماساژ سوئدی در کرج