آیا ماساژ ریلکسی در کرج از ماساژ درمانی در کرج مجزا است؟

آیا ماساژ ریلکسی در کرج از ماساژ درمانی در کرج مجزا است؟

آیا ماساژ ریلکسی از ماساژ درمانی مجزا است؟

دردهای عضلانی از جمله دردهای شایع در میان مردم جهان هستند. و راه‌حل‌های مختلفی برای درمان آن‌ها وجود دارد. می‌توان از داروهای شیمیایی، داروهای گیاهی، آب‌درمانی یا ماساژ درمانی بهره برد. متأسفانه داروهای شیمیایی عوارض زیادی دارند. و با وجود تسکین دردهای عضلانی ممکن است مشکلاتی در ناحیه معده یا روده نیز ایجاد کنند. در عوض ماساژ درمانی می‌تواند بدون هیچ عوارضی بدن را به آرامش برساند. و دردها و کوفتگی‌های آن را درمان کند. بسیاری از افراد ماساژ ریلکسی را با ماساژ درمانی یکسان می‌دانند. در حالی که این دو با هم تفاوت‌هایی دارند.

ماساژ چیست؟

در یونان، هند و چین باستان همواره از ماساژ برای درمان و تسکین دردها استفاده می‌شد؛ بنابراین این روش جزو قدیمی‌ترین شیوه­‌های درمانی در طول تاریخ است. ماساژ یک نوع درمان به کمک حرکات دست است. این حرکات دست شامل نگه‌داشتن عضوی از بدن، حرکت دادن، اعمال فشار روی عضلات، تاندون‌ها، ربات و بافت هم‌بند اطراف بدن می‌شود.

6 مزیت اصلی ماساژ

امروزه افراد زیادی به صورت منظم از انواع ماساژ استفاده می‌کنند. چراکه این کار تأثیر زیادی در سلامت و درمان آن‌ها دارد. از جمله مزیت‌های ماساژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تسکین دردهای جسمانی
  2. ترمیم آسیب‌های ورزشی مانند کشیدگی و پارگی تاندون و…
  3. کاهش استرس و تنش روحی
  4. ایجاد آرامش روانی
  5. ایجاد رضایت‌خاطر از خود
  6. از‌بین‌بردن افسردگی

در ماساژ درمانی برای افراد با بیماری‌های مختلف تکنیک‌های متفاوتی تعریف شده است. و در آموزش ماساژ هر روش، میزان فشار وارد شده، نوع حرکت و… تغییر می‌کند. با توجه به اینکه خیلی از افراد تصور می‌کنند ماساژ درمانی همان ماساژ ریلکسی است. در صورتی که این دو با یک دیگر متفاوت هستند و در ادامه به تفاوت آن‌ها می‌پردازیم.

ماساژ درمانی

در روش ماساژ درمانی به عضلات مشخصی کشش و فشار خاص وارد می‌کنند. تا درد آن ناحیه بهبود یا تسکین یابد. گاهی می‌توان حس کرد که مهره‌های ستون فقرات به حالت گره در آمده‌اند. درمان چنین گرفتگی‌هایی با کمک ماساژ کاملاً امکان‌پذیر است. در آموزشگاه ماساژ آسپیان به صورت تخصصی به تکنیک‌های ماساژ هر ناحیه پرداخته می‌شود چراکه میزان فشار وارده و حرکت دست برای هر عضله و مشکل پیش آمده متفاوت است.

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های ماساژ درمانی با ماساژ ریلکسی در مکان ماساژدهی است. معمولاً ماساژهای درمانی به جای سالن اسپا در محیط‌های درمانی انجام می‌شود. معمولاً دراین نوع درمان، بیمار دردهایی را تجربه می‌کند که اصطلاحاً به آن‌‌ها «درد لذت‌بخش» گفته می‌شود. علت این درد این است که ماساژور در این نوع ماساژ دقیقاً روی عضلات و نقاط دردناک بدن متمرکز است.  و با ایجاد فشار بر روی بافت‌ها و عضلاتی که دارای گرفتگی شده‌اند باعث ایجاد درد و در نهایت سبکی استخوان‌ها می‌شود.

ماساژ ریلکسی

ماساژ ریلکسیشن به ماساژی نرم و آرام گفته می‌شود که به بدن احساس سبکی می‌دهد. تنش‌های عضلانی را از بین ‌برده وگردش خون را در کل بدن تسهیل می‌کند. این فاکتورها در کنار هم باعث می‌شوند که فرد احساس آرامش کند. و علاوه بر تنش جسمی از تنش روحی او نیز کاسته شود. در ماساژ ریلکسی تکنیک‌های ماساژ سوئدی به‌کار می‌روند و متشکل از ضربات ریتمیک و حرکات دایره‌ای کوتاه است. چنین حرکاتی باعث از بین رفتن گرفتگی عضلات و بهبود گردش خون در بدن می‌شود.

در ماساژ ریلکسی فشار دست‌ها عمیق نبوده و تا بافت ماهیچه‌ها پیش نمی‌رود. اگر آسیب‌های ورزشی یا دردهای عضلانی مزمن دارید چنین ماساژی نمی‌تواند به بهبود آن‌ها کمک کند. هدف در این ماساژ صرفاً ایجاد حس سبکی و لذت و در نهایت کاهش تنش‌های جسمی و روحی است.

اگر در محل کار هر روز تنش دارید، محیط زندگی پر استرسی دارید. و روزانه به بدن خود کشش نمی‌دهید می‌توانید به صورت دوره‌های کوتاه از این روش ماساژ استفاده کنید. و روزهای آینده با انرژی مضاعف و اضطراب کمتری به کار خود مشغول شوید.

ماساژی برای همه

در گذشته ماساژ فقط در مراکز لوکس، هتل‌های گران قیمت یا مکان‌های مجلل وجود داشت. و افراد برای دریافت ماساژ باید هزینه زیادی را می‌پرداختند. اما این روزها مراکز درمانی زیادی نظیر بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و مطب پزشکان خدمات ماساژ ارائه می­‌دهند. علت این است که در حال حاضر در کنار درمان‌های شیمیایی انواع ماساژها به عنوان بخشی از درمان به بیماران پیشنهاد می‌شوند. چون این روش درمانی قدیمی تأثیرات مثبت خود را به علم مدرن پزشکی امروز اثبات کرده است.

در حال حاضر در ایران نیز آموزش ماساژ درمانی به صورت تخصصی در آموزشگاه‌های معتبر ارائه می‌شود. افرادی که بتوانند در آموزشگاه فنی و حرفه‌ای دوره آموزش ماساژ را بگذرانند می‌توانند مرکز ماساژ خود را داشته باشند یا با مدرک معتبرشان در دیگر مراکز درمانی دولتی یا خصوصی فعالیت کنند.

آیا ماساژ ریلکسی در کرج از ماساژ درمانی در کرج مجزا است؟
آیا ماساژ ریلکسی در کرج از ماساژ درمانی در کرج مجزا است؟

انواع سبک های ماساژدرمانی در کرج و موارد استفاده از آنها-ماساژ کرج

ماساژ درمانی در کرج چیست و برای درمان چه بیماری‌هایی مؤثر است؟

آیا ماساژ ریلکسی در کرج از ماساژ درمانی در کرج مجزا است؟