ماساژ تایلندی-تای ماساژ-تای یوگا-ماساژ تایلندی کرج

ماساژ تایلندی-تای ماساژ-تای یوگا-ماساژ تایلندی کرج

ماساژ تایلندی چیست؟

  • ماساژ تایلندی (Thai massage) یا ماساژ یوگا تایلندی، یکی از قدیمی‌ترین روش‌های ماساژ می‌باشد و نوعی روش درمانی لمسی است که از بسیاری جهات با سایر تکنیک‌های ماساژ متفاوت است. تاریخچه پیدایش ماساژ تایلندی به 2500 سال قبل و به هند برمی‌گردد. در اصل ماساژ تایلندی نوعی روش درمانی است که از طب آیورودا هندی، فشار درمانی و طب سنتی چینی الهام گرفته شده است.

این ماساژ شباهت‌های زیادی با طب سنتی چینی دارد و بر روی چاکراه‌های انرژی بدن متمرکز می‌باشد. به این چاکراه‌ها سن (Sen) گفته می‌شود.

در زبان تایلندی از عبارت (Nuad bo-rarn) به جای ماساژ تایلندی استفاده می‌شود. (Nuad) به معنی ماساژ است. (Bo-rar) نیز به معنای سنتی می‌باشد. بنابراین در زبان تایلندی، این ماساژ تحت عنوان ماساژ باستانی شناخته می‌شود.

ماساژ تایلندی تفاوت‌های عمده‌ای با ماساژهای غربی دارد. در هنگام انجام این تکنیک ماساژ، شخص به جای دراز کشیدن بر روی تخت بر روی زمین دراز می‌کشد تا ماسور تسلط بیشتری برای اجرای حرکات داشته باشد. در تای ماساژ علاوه بر این در هنگام دریافت ماساژ لباس کامل بر تن خواهید داشت و از هیچ نوع روغن ماساژی استفاده نمی‌شود.

در دسامبر 2019، یونسکو ماساژ سنتی تایلندی را به فهرست میراث فرهنگی بشریت اضافه کرد.

تاریخچه پیدایش ماساژ تایلندی

پیدایش ماساژ تایلندی به بیش از 2500 سال پیش برمی‌گردد. طبق اسناد تاریخی بدست آمده، بنیان‌گذار ماساژ تایلندی چیواکا (Chiwaka Komaraphat) می‌باشد. در اسناد تاریخی بودایی، از او به عنوان یک پزشک فوق‌العاده یاد شده است که با استفاده از داروهای گیاهی افراد معروف آن زمان (از جمله خود بودا) را درمان کرده است.

  • تکنیک‌های ماساژ یوگا تایلندی بخش جدایی ناپذیری از آیین بودایی بوده که در مرور زمان در بین مردم تایلند گسترش یافت و پس از پروژه احیای ماساژ تایلندی در سال 1985، راه خود را به سایر نقاط دنیا باز کرد.
  • به طور کلی می‌توان گفت که ماساژ تایلندی ترکیبی از هنر درمانی هندی و آسیای جنوب شرقی است. امروزه ماساژ تایلندی از تنوع بالایی برخوردار می‌باشد و در هر منطقه از تایلند به یک شکل ارائه می‌شود.